MENU
klinika

Disa këshilla

Si të mbroheni nga rrezet e dëmshme UV të Diellit?

12.07.2020 - 16:34

Kur dilni jashtë kësaj vere, sigurohuni të mbroheni nga dielli, rekomandon Akademia e Dermatologjisë (AAD).

Kanceri i lëkurës është kanceri më i zakonshëm, dhe shumë njerëz  vdesin çdo ditë nga melanoma, forma më vdekjeprurëse e kancerit të lëkurës.

Së bashku me përdorimin e mbrojtësit të diellit dhe kërkimin e hijes, mbajtja  e veshjeve mbrojtëse mund të zvogëlojë ekspozimin në rrezet e dëmshme ultravjollcë.

“Veshja e duhur për mbrojtjen nga dielli siguron një mbrojtje të gjatë dhe funksionon shumë për të gjitha llojet dhe ngjyrat e lëkurës,” tha dermatologu i Chicikagos, Dr Omer Ibrahim.

 “Çështja kryesore është të kërkoni pëlhura të dendura dhe ngjyra të errëta ose të ndritshme dhe t’i çiftoni ato me aksesorët e duhur”.

Mbuloni lëkurën sa më shumë që të jetë e mundur kur kaloni kohë jashtë. Zgjidhni këmisha dhe pantallona me mëngë të lehta dhe me mëngë të gjata dhe shmangni pëlhurat me një endje të lirshme ose të hapur siç është dantellat. Mbani në mend se ngjyrat e errëta ofrojnë më shumë mbrojtje sesa ngjyrat e lehta.

Blloko Rrezet e Rrezikshme UV! | Film per xham makine per ...

Syzet e diellit me mbrojtje nga rrezatimi ultraviolet janë gjithashtu të rëndësishme. Lentet që shfaqen të errëta nuk mund ta sigurojnë atë mbrojtje, kështu që lexoni etiketën. Syzet e diellit me kornizë të gjerë mbrojnë më mirë sesa kornizat më të vogla, këshilloi Ibrahim.

Vishni një kapelë me strehë të gjerë që mbron fytyrën, qafën dhe veshët nga dielli. Kapelet e bejsbollit ose kapelet prej kashte me vrimat nuk janë aq efektive.

Vishni këpucë që mbulojnë këmbët. Nëse vishni sandale ose shkoni zbathur, sigurohuni që të përdorni krem dielli për të gjithë lëkurën e ekspozuar.

“Përveç mbajtjes së veshjeve mbrojtëse ndaj diellit, është e rëndësishme të kërkoni hije dhe të aplikoni një krem dielli me spektër të gjerë, rezistent ndaj ujit me një SPF prej 30 ose më të lartë për të gjithë lëkurën që nuk mbulohet nga veshjet,” tha Ibrahim.

Nëse keni pyetje se si të mbroni lëkurën, ju sugjerojmë  të kontaktoni një dermatolog.

Shkaku... rezistenca ndaj atibiotikëve

Foshnja shtrohet me urgjencë në spital me meningjit

Mund të jenë të përbër nga alkool toksik

Kujdes nga dezinfektuesit e duarve!

Për ta ndaluar, kini parasysh 5 këshilla

Flokë të dobët që bien?