MENU
klinika

Politikat e paqarta të presidentit amerikan

Tërhiq e mos e këput, ç’po bën Trump me Kinën?

17.07.2020 - 11:54

Gjatë gjithë kohës së tij në detyrë, Presidenti amerikan Donald Trump ka ndryshuar shpesh sjellje me Kinën.

Në fillim të mandatit të tij, ai vizitoi Pekinin, ku shkoi me udhëheqësin kinez Xi Jinping në Qytetin e Ndaluar dhe vlerësoi “kiminë shumë të mirë” mes tyre.

Një vit më pas, megjithatë, Trump filloi një luftë tregtare kundër Kinës, duke kërkuar njëkohësisht vazhdimisht një marrëveshje historike midis dy vendeve.

Ajo marrëveshje ende duket se nuk ka të ngjarë të arrihet para përfundimit të mandatit të Trump, veçanërisht pasi marrëdhëniet midis Uashingtonit dhe Pekinit janë tensionuar për çështje të tilla si koronavirusi, Hong Kongu dhe Xinjiang.

Kabineti i Trump është i mbushur me skifterë të Kinës.

E megjithatë, analizimi i një strategjie koherente për Kinën nga Shtëpia e Bardhë mund të jetë e

Sipas ish këshilltarit të tij të sigurisë kombëtare, John Bolton, në të njëjtën kohë kur Kina kritikohet nga e gjithë bota për abuzimet e të drejtave të njeriut në Pekin në Xinjiang, Presidenti i thotë Xi që ai ishte dakord me politikat e tij në rajon.

Burimet më parë thanë CNN se vitin e kaluar Trump  i premtoi Xi heshtje për protestat pro-demokracisë në Hong Kong gjatë bisedimeve për bisedime tregtare, nga frika se kritikat do të shkatërronin çdo marrëveshje të mundshme.

Trump thotë se “asnjë administratë nuk ka qenë më e ashpër ndaj Kinës sesa kjo administratë”.

“Ne vendosëm tarifa historike. Ne i rezistuam vjedhjes së pronës intelektuale të Kinës, në një nivel që askush nuk është afruar ndonjëherë. Ne u përballëm me teknologjinë kineze dhe ofruesit e telekomit”, tha ai. “Ne kemi bindur shumë vende, shumë vende, të mos e përdorim Huawei sepse ne mendojmë se është një rrezik sigurie”.

Ai gjithashtu fajësoi Kinën për “fshehjen e virusit dhe përhapjen e tij në botë”.

Deri më tani, sipas Bloomberg, megjithatë, Trump i ka shtyrë planet për të sanksionuar zyrtarë të lartë të Hong Kongut ose kinezë, nga frika se do të dëmtojnë më tej marrëdhëniet me Pekinin.

New York Times gjithashtu raportoi këtë javë se ishte hartuar një urdhër administrativ që 92 milion anëtarët e Partisë Komuniste Kineze. Urdhri, i cili nuk është bërë publik dhe mund të hidhet poshtë nga Trump, do të synonte të bllokojë anëtarët e Partisë që të udhëtojnë në SHBA.

Megjithatë, pritet hakmarrje nga Kina.

Tashmë në përgjigje të sanksioneve të Xinjiang, Pekini sanksionoi ligjvënësit amerikanë, duke përfshirë senatorët Ted Cruz dhe Marco Rubio.

Kandidatura për rizgjedhje e Trump është përqendruar pjesërisht në aftësinë e tij për të qenë i ashpër ndaj Kinës, veçanërisht lidhur me koronavirusin, duke sulmuar Bidenin për lidhjet e tij të supozuara ose simpatinë ndaj Pekinit.

Sipas fjalëve të tij, Trump u zgjodh për shkak të qëndrimit të tij ndaj tregtisë. Me madje edhe një

Bolton, në librin e tij, shkroi se “bisedat e Trumpit me Xi pasqyruan ngatërrimin në mendjen e Trumpit të interesave të tij politike dhe interesat kombëtare të SHBA”.

Përkthyer dhe përshtatur nga CNN/ Konica.al