MENU
klinika

Lajme pozitive për pandeminë

COVID-19/ Vaksina kalon fazën e dytë të testimit

16.07.2020 - 10:29

Një pretendent kryesor për vaksinimin COVID-19 ka kaluar provën e hershme të sigurisë me rezultate shumë premtuese.

Vaksina, e krijuar nga Moderna, prodhoi një përgjigje imune në të gjithë 45 pjesëmarrës të shëndetshëm që morën dy të shtëna 28 ditë larg njera tjetrës , sipas gjetjeve të raportuara më 14 korrik në Neë England Journal of Medicine. Vaksina (e quajtur tani për tani mRNA-1273) përdor ARN ose mRNA, për të shkaktuar një përgjigje imune ndaj koronavirusit COVID-19 te pacientët.

Rrjedhur gjenetikisht nga virusi, vaksina mRNA në thelb imiton një infeksion natyral COVID-19, duke mashtruar trupin në prodhimin e antitrupave që shpresojmë se do të mbrojnë nga infeksionet e ardhshme. Më shumë se gjysma e njerëzve me vaksinën zhvilluan disa efekte anësore, duke përfshirë lodhjen, të dridhura, dhimbjen e kokës dhe dhimbjet e muskujve. Sidoqoftë, vetëm njerëzit që kanë dozën më të lartë raportuan efekte të rënda negative dhe nuk u identifikuan shqetësime kryesore për sigurinë e jetës.

“Rezultatet janë premtuese, por padyshim kanë nevojë për konfirmim dhe përpunim të mëtejshëm në provat klinike të fazës së mëvonshme,” tha Dr. Amesh Adalja, një studiues i vjetër me Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore në Baltimore. “Ka shumë interes në aftësinë e vaksinave ndaj mRNA që të jetë rruga më e shpejtë drejt një vaksine për patogjenët në zhvillim dhe shpresojmë që kjo aspiratë të lindë me këtë vaksinë.”

Moderna njoftoi javën e kaluar se kishte përfunduar regjistrimin për provat klinike të fazës 2 të mRNA-1273, duke përfshirë 300 të rritur të shëndetshëm të moshës 18 deri në 55 vjeç, së bashku me 300 të rritur të moshës 56 vjec e më të vjetër.

Kjo fazë tjetër është krijuar për t’u treguar mjekëve më shumë se sa mirë funksionon, si dhe të vazhdojë të mbledhë prova mbi sigurinë e saj. Pjesëmarrësit do të marrin rastësisht ose një dozë të ulët të vaksinës, një dozë të lartë ose një qetësues, dhe studiuesit do të ndjekin përparimin e të tre grupeve.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Gjermania rrit rrezikun ndaj Covid-19

“Pandemia mund të zgjasë dy vjet”

Flet Laureati i Nobelit

“Korona po ngadalësohet”


Shkaku... rezistenca ndaj atibiotikëve

Foshnja shtrohet me urgjencë në spital me meningjit

Mund të jenë të përbër nga alkool toksik

Kujdes nga dezinfektuesit e duarve!

Për ta ndaluar, kini parasysh 5 këshilla

Flokë të dobët që bien?