MENU
klinika

Qeveria e re në Serbi

Vuçiç pret sot 3 deputetët shqiptarë

14.07.2020 - 08:56

Presidenti serb Vuçiç do të presë sot në takim 3 deputetët shqiptarë të cilët fituan mandatet e tyre në zgjedhjet e fundit nga ‘Lista e Bashkuar’ në Luginën e Preshevës.

Partia e Vuçiç fitoi e vetme zgjedhjet teksa ai sot do të konsultohet me 3 deputetët për formimin e qeverisë së re.

Në zgjedhjet e qershorit pati një bojkotim nga opozita serbe teksa Lugina e Preshevës për herë të parë u përfaqësua me një listë të përbashkët elektorale të mundësuar nga Tirana dhe të mbështetur nga Prishtina, kurse deputetë u zgjodhën kryebashkiaku i Preshevës, Shaip Kamberi, Argjend Bajrami dhe Nadije Beqiri.

Ata do të jenë të vetmit shqiptarë deputetë në Kuvendin e Serbisë.

Çfarë shkruan "The Economist" për Albin Kurtin

Pse ky vend është kaq i përçarë?

Vjen reagimi i menjëhershëm i KQZ-së

​Zgjedhjet e reja në veriun e Kosovës?

Osmani pas takimit me të dërguarit e SHBA dhe BE-së:

“Ndëshkimi i grupeve kriminale, rruga e vetme për stabilitet!”

Policia heq një pjesë të telave me gjemba

Situata drejt normalizimit në Zveçan