MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

A duhen ilaçe kur të dhjamoset mëlçia?

25.08.2020 - 08:26

Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacienti: A duhen ilaçe kur të dhjamoset mëlçia?

Përgjigjet mjeku: Në raste të tilla nuk ka nevojë për ilaçe. Mjafton që personi të lërë alkoolin dhe mëlçia nuk do të dëmtohet më shumë. Duke ndëprerë alkoolin ndërpritet edhe avancimi i sëmundjes. Dieta? E kam përmendur edhe më parë se është mirë që të përdoren çikoret (lakrat e egra). Mund të përdoren të ziera dhe t’u pihet lëngu jeshil që ato nxjerrin, ose mund të përdoren në sallatë. E mirë për të gjithë personat që kanë probleme me mëlçinë është edhe gjiza pa kripë, si dhe vaji i ullirit.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.