MENU
klinika

Nga Project Syndicate

Diktatura e tij tani është një trup pa kokë…

20.08.2020 - 10:47

Në një moment, të gjithë diktatorët fillojnë të besojnë gënjeshtrat e tyre. Presidenti Bjellorus, Alexander Lukashenko është një rast ende me pikëpyetje: ai tani po sillet sikur me të vërtetë fitoi 80% të votave në zgjedhjet që ai vetë manipuloi.

Me protestat paqësore që përfshijnë qytetet bjelloruse, Lukashenko, më 17 gusht, vizitoi fabrikën e traktorëve me rrota Minsk (MZKT) dhe fabrikën e automobilave të Minsk (MAZ). Çdo fabrikë luan një rol jetësor jo vetëm në ekonominë e vendit, por edhe në identitetin e tij kombëtar, dhe të dyja kanë shërbyer prej kohësh si një themel për fuqinë e Lukashenko.

Kushdo që ka parë kompleksin e banesave të punëtorëve në Rrugën Socialiste në Minsk do të kuptojë se ato janë mbi nivelin mesatar.

Megjithatë, kur Lukashenko u bëri thirrje këtyre punëtorëve këtë javë, ai nuk dëgjoi “Ne do të ndihmojmë”, por përkundrazi “Largohu!”.

Kjo mund të ketë dëmtuar strategjinë e tij të mbrojtjes, dhe përshtypjen se vetëm ai mund të kontrollojë situatën. Mesazhi që ai është përpjekur të përcjellë është: “Unë jam garantuesi i stabilitetit”.

Kjo strategji shpjegon pse Lukashenko kohët e fundit shfaqi arrestimin e mercenarëve rusë para kamerave. Kjo është arsyeja pse ai i quan kundërshtaret “tre vajza që nuk kanë ide për politikën”. Dhe kjo është arsyeja pse ai përdori forcën në protestat menjëherë pas zgjedhjeve.

Por shoqëria bjelloruse nuk iu nënshtrua frikës. Përkundrazi, Bjellorusët nga të gjitha aspektet e jetës kanë krijuar një zinxhir solidariteti. Punëtorët e televizionit shtetëror u janë bashkuar grevave masive, dhe shumë oficerë policie kanë hequr uniformat e tyre,.

Dhe tani, më shumë pjesë të vendit po rebelohen, duke zëvendësuar flamurin Sovjetik të modifikuar të Lukashenkos me flamurin e kuq të bardhë të kuq nga opozita.

Shumë gabime të Lukashenkos tregojnë që ai nuk po i dëgjon këshilltarët e tij, shumica e të cilëve ndoshta kanë filluar të frikësohen për sigurinë e tyre. Ne mund të jemi duke iu afruar momentit kur ata fillojnë të braktisin atë, duke u bashkuar me opozitën ose duke ikur nga vendi para se të jetë vonë.

Mënyra më e shpejtë për të rrëzuar një diktaturë është prishja e lidhjeve të besnikërisë midis diktatorit dhe rrjetit të tij të sigurisë.

Ndarja brenda elitës së pushtetit është një parakusht i domosdoshëm për ndryshim.

Presioni ndaj regjimit tani është konstant dhe i përhapur, dhe autoritetet kanë filluar të ndiejnë panik. Kur Zviazda, gazeta më e vjetër e Bjellorusisë, njoftoi protestën e saj kundër censurës, ministri i informacionit u paraqit në zyrat e tij në përpjekje për të bindur gazetarët atje.

Por kumaritë e tilla tregojnë edhe më shumë dëshpërimin e qeverisë.

Ëhtë e rëndësishme të theksohet se kryengritja Bjelloruse po ndodh pa ndonjë udhëheqës të qartë. Po, ka aktivistë me ndikim dhe kandidatja për presidente e opozitës, Sviatlana Tikhanovskaya; ekziston blogu Telegram NEXTA, i cili është i vendosur në Varshavë dhe po nxit protesta të qëndrueshme; dhe ka udhëheqësin e opozitës Maria Kolesnikova, e cila tani fshihet në Minsk.

Por grevat dhe protestat e punëtorëve të fabrikës, mjekëve, dhe të tjerëve janë të gjitha nisma spontane,.

Në këtë pikë, Lukashenko nuk e di se kë ta arrestojë. Punëtorët e grevës kanë ekspozuar pafuqinë e tij..

E gjithë diktatura është bërë një trup i dobët dhe pa kokë.

Për sa i përket marrëdhënieve ndërkombëtare, një zhvillim i madh këtë javë ishte vendimi i parlamentit Lituanez për të mos e njohur Lukashenkon si presidentin legjitim të Bjellorusisë. Nga ana e saj, Rusia nuk ka qenë e etur të ndërhyjë. Vazhdimi me Lukashenkon në pushtet, megjithatë, vetëm do të garantojë më shumë telashe për Kremlin.

Sa më shumë thërret për ndihmën e Putinit Lukashenko, aq më shumë qesh Putini. Tani për tani, Putini po shpërndan trofe, jo tanke, në Bjellorusi.

Në vetëm 24 orë, Lukashenko është shndërruar nga një diktator i dëshpëruar në një King Lear të sëmurë…

Sławomir Sierakowski, themeluesi i lëvizjes Krytyka Polityczna, është Drejtor i Institutit për Studim të Avancuar në Varshavë dhe Këshilltar i Lartë në Këshillin Gjerman për Marrëdhëniet e Jashtme.

Përkthyer dhe përshtatur nga Project Syndicate/ Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Rusia po kërkon ta pushtojë?

Bjellorusia, Krimeja e ardhshme?