MENU
klinika

Shtohen frikshëm rastet e reja

Greqia zyrtarisht në valën e dytë të Covid-19

10.08.2020 - 15:33

Greqia është “zyrtarisht” në mes të një valë të dytë të pandemisë koronavirus.

Kështu ka deklaruar një nga ekspertët kryesorë të sëmundjes infektive të vendit për “The Guardian”.

Pas regjistrimit të numrit të saj më të lartë të rasteve pozitive ndonjëherë – një rekord 203 raste të dielën – vendi ka arritur një pikë kritike në aftësinë e tij për të përmirësuar përhapjen e mëtejshme të virusit.

“Mund të themi se Greqia zyrtarisht ka hyrë në një valë të dytë të epidemisë. Kjo është pika që ne mund të fitojmë ose humbim betejën,”, tha Gkikas Magiorkinis, profesor ndihmës i Higjienës dhe Epidemiologjisë në Universitetin e Athinës.

Ish-akademiku i Universitetit të Oksfordit, midis shkencëtarëve ekspertë që këshillojnë qeverinë, parashikoi që rastet të ngjiteshin në 350 në ditë nëse “rritja dramatike” vazhdoi pa lëvizje.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ç'mendon njeriu që formoi BE-në?

‘Mikrobi është kthyer në Evropë…’

48 raste të reja infektimi

20 të vdekur nga koronavirusi në Greqi


Fëmijët rrëfejnë tmerrin: Ndodhte çdo ditë!

Skandali seksual trondit Greqinë, murgu abuzon me 7 të mitur

Zgjerimi në det me 12 milje dhe marrëveshja

Këmbëngul ministri i Jashtëm grek: Nuk ka pengesa!

Foto/ Nis puna për normalizimin e zonave të prekura

Shënohen tre viktima nga cikloni i fuqishëm në Greqi

Gjendet pas disa orësh kërkimesh trupi i pajetë

Stuhia ‘Ianos’ i merr jetën fermerit shqiptar në Greqi