MENU
klinika

Abazoviç merr vendimin

Ja kush do ta krijojë qeverinë e re në Mal të Zi

31.08.2020 - 19:27
Partitë opozitare në Mal të Zi do të krijojnë qeverinë e re, pas fitores në zgjedhjet parlamentare, të mbajtura ditën e djeshme.
 
Sot u zhvillua një takim i liderëve të koalicionit, “Për Ardhmërinë e Malit të Zi”, “Paqja është kombi ynë” dhe “E zezë dhe e bardhë”, Zdravko Krivokapië, Aleksa Beçiç dhe Dritan Abazoviç, i cili do të formojë Qeverinë e ardhshme të Malit të Zi.
 
Parimi i parë që është rënë dakord është që qeveria e re demokratike do të zbatojë me përgjegjësi të gjitha detyrimet ndërkombëtare.
Abazoviç: Nuk kam frikë nga kthimi i regjimit

“Beogradi ta ketë të qartë, Mali i Zi është shtet i pavarur”

Dje u miratua një rezolutë që dënon gjenocidin në Srebrenicë

Mali i Zi: Përshkallëzohet kriza qeveritare për shkak të…

"Duhet të ushtrojmë presion..."

Ç’mund të bëjnë BM dhe BE për Ballkanin?

Urdhri ekzekutiv i Biden për Ballkanin Perëndimor

Blinken: Korrupsioni kërcënon barazinë