MENU
klinika

Ja për çfarë bëhet fjalë

Kujdesuni nga kjo sëmundje në verë!

02.08.2020 - 12:48

Vera do të thotë shanse më të larta për të marrë sëmundjen Lyme, kështu që duhet të dini si ta shmangni atë, thonë ekspertët e shëndetit.

Sëmundja Lyme shkaktohet nga një bakter i bartur nga disa parazitë  dhe, nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë probleme të rënda shëndetësore. Parazitët  mund të jetojnë kudo, por lulëzojnë në pyje dhe vende me lagështi, të errëta ose të mbledhura.

Kur ecni nëpër livadhe dhe pyje, qëndroni në shtigje dhe vishni veshje me ngjyra të lehta, të cilat e bëjnë më të lehtë për të parë parazitët.

“Insekticidet janë të mirë në mbajtjen larg të mushkonjave, por ato nuk i vrasin parazitët – thjesht i zmbrapsin ato,” tha Tara Simmons, një infermiere e shëndetit në komunitet në Qendrën Mjekësore Penn State Health Milton S. Hershey. “Parazitët  mund të jenë në gjendje të ecin nëpër lëkurën e spërkatur dhe të kërkojnë strehim në një zonë që keni harruar ta spërkatni, si psh në vesh.”

Nëse një pjesë e parazitëve  mbetet në lëkurë edhe pasi jeni larë , mos u frikësoni. ” Thjesht mund ta pastroni zonën me sapun dhe ujë ose duke fërkuar alkool. Trupi  duhet të pastrohet në mënyrë efektive,” shpjegoi Simmons.

Simptomat e hershme të sëmundjes  Lyme janë si simptomat e gripit me ethe, dhimbje muskulore, lodhje, dhimbje koke dhe nyje limfatike të fryra. Një simptomë e sigurt është një skuqje në vendin e pickimit. “Një skuqje është një simptomë treguese e sëmundjes Lyme,” tha Simmons. Por kjo nuk shfaqet gjithmon.

Trajtimi i sëmundjes Lyme sa më shpejt që të jetë e mundur, përpara se të zhvillohen komplikimet, është thelbësore. Nëse zhvilloni një skuqje ose simptoma të ngjashme me gripin, shkoni tek mjeku.

“Nëse nuk jeni të sigurt nëse jeni pickuar, nuk keni skuqje dhe keni rezultuar negativisht për COVID, mjeku mund t’ju testojë për sëmundjen Lyme,” tha Simmons.

Trajtimi fillestar tipik për sëmundjen Lyme është doxycycline antibiotik. Nëse sëmundja përparon, antibiotikët mund të jepen intravenoz. Simptomat në këtë fazë mund të përfshijnë ngurtësi të rëndë të qafës, paralizë të fytyrës, artrit, një rrahje të parregullt të zemrës, marramendje, dhimbje nervore dhe gulçim.

“Sapo ato komplikime të fillojnë të ndodhin, dëmtimi po përparon. Në këtë pikë ju keni dëmtime të konsiderueshme,” tha Simmons. Faza e tretë e sëmundjes Lyme mund të zhvillohet muaj ose vite më vonë dhe të shkaktojë artrit, mpirje të gjymtyrëve dhe probleme neurologjike.