MENU
klinika

NBA

Përcaktohen çiftet e play-off, humbin ekipet kryesuese

14.08.2020 - 09:05

Shumica e skuadrave që ndodhen në Orlando kanë luajtur ndeshjet e fundit të sezonit të rregullt, duke menduar më së shumti për play off-in. Ndaj dhe surprizat në ndeshjet e sotme kanë qenë të shumta.

Lakers u mundën 136-122 nga Sacramento, me kalifornianët që më së shumti ruajtën forcat për play off-in. Për Kings u dalluan Hield me 28 pikë e Bogdanovic me 27.

Humbet edhe ekipi i Milwaukee, që ka rekordin më të mirë në NBA këtë sezon. Skuadra e Bucks u mund 119-106 nga Memphis, qw luan ende për një vend në play off në Perëndim dhe ishte më i motivuar për ta fituar ndeshjen.

Brooks realizoi 31 pikë, ndërkohë që Valanciunas realizoi një “triple double” (26 pikë, 19 rebound e 12 asist). Memphis do të luajë një ndeshje shtesë për të përcaktuar skuadrën e tetë çereknaliste në Lindje ndaj Portland. Ky i fundit toi 134-133 ndaj Brooklyn pas një ndeshje emocionuese, ku sërish vendimtar ishte Lillard, me 42 pikë e 12 asist.

REZULTATET

Utah Jazz – San Antonio Spurs 118-112

Brooklyn Nets – Portland Trail Blazers 133-134

Orlando Magic – New Orleans Pelicans 133-127

Washington Wizards – Boston Celtics 96-90

Sacramento Kings – Los Angeles Lakers 136-122

Milwaukee Bucks – Memphis Grizzlies 106-119

Dallas Mavericks – Phoenix Suns 102-128

Në Konferencën e Lindjes janë përcaktuar 8 ekipet dhe çiftet çerekfinaliste, ndërsa në Perëndim pritet të mësohet emri i skuadrës së tetë, që do të dalë nga përballja shtesë mes Portland e Memphis. Fituesi do të luajë me Lakers.

KONFERENCA E LINDJES – ÇEREKFINALE PLAY OFF

1-8 Milwaukee Bucks – Orlando Magic

2-7 Toronto Raptors – Brooklyn Nets

3-6 Boston Celtics – Philadelphia 76ers

4-5 Miami Heat – Indiana Pacers

KONFERENCA E PERËNDIMIT – ÇEREKFINALE PLAY OFF

1-8 Los Angeles Lakers – Portland/Memphis

2-7 Los Angeles Clippers – Dallas Mavericks

3-6 Denver Nuggets – Utah Jazz

4-5 Houston Rockets – Oklahoma City Thunder