MENU
klinika

Çfarë parashikon Instituti Ifo?

RT: COVID-19 frikëson bizneset gjermane!

10.08.2020 - 12:19

Kompanitë e anketuara nga një grup studimi gjerman, Instituti Ifo, parashikojnë dhimbje të zgjatur ekonomike nga shpërthimi i koronavirusit, me disa firma që presin që kufizimet në jetën publike të vazhdojnë për më shumë se një vit.

Të dhënat e sondazhit të publikuar këtë të hënë tregojnë se bizneset presin që masat e lidhura me pandeminë të mbeten mesatarisht 8.5 muaj të tjerë. Sidoqoftë, ata që punojnë në sektorin e kohës së lirë, të cilat janë goditur shumë nga bllokimet e pandemisë, kanë parashikimin më pesimist, duke pritur që kufizimet të zgjasin edhe 13 muaj të tjerë.

Firmat në bizneset e lidhura me artin si dhe kolegët e tyre në restorante dhe hotelieri nuk presin që masat të hiqen për 11 muaj, me këndvështrimin gati që përkon me pritjet e prodhuesve të lëkurës dhe këpucëve.

Ndërsa disa ndërmarrje janë më optimiste, asnjë prej tyre nuk parashikon përfundimin e kufizimeve për gjysmë viti tjetër. Për shembull, pritjet e prodhuesve të pijeve janë më të shkurtrat në pak më shumë se 6.4 muaj, e ndjekur nga ndërmarrjet postare dhe korrierët në 6.6 muaj.

Gjermania hyri në bllokim në fund të marsit, me kufizime të ashpra pandemike që ndaluan shumicën e aktiviteteve ekonomike. Menjëherë pasi vendi filloi heqjen me kujdes të masave në maj, ekonomia filloi të kërcejë përsëri. Sidoqoftë, autoritetet shëndetësore kohët e fundit kanë paralajmëruar për rritjen e infeksioneve të reja të përditshme, duke ngjallur frikën e një valë të dytë të virusit.

Përhapja e koronavirusit ka shkaktuar rënie rekord në PBB në shumicën e vendeve të BE-së. Ekonomia më e madhe e Evropës, Gjermania, nuk u kursye nga ndikimi ekonomik i pandemisë, duke u zvogëluar me 10.1 përqind gjatë tremujorit të dytë – rënia më e keqe që nga llogaritjet tremujore të PBB-së filloi të përpilohej në 1970.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNÇfarë shpresojnë kombet nga ky projekt?

RT/ Ura e parë ndërkufitare Rusi-Kinë është gati

Cilët sektorë shënojnë rritje dhe kush humbje?

VOA: Ekonomia e Shqipërisë bie -10% në tremujorin e dytë

Të blesh shtëpi në Tiranë, 'mision i pamundur'

Pronat/ Shqipëria e treta më e shtrenjtë në Europë

Nga Eduart Gjokutaj/ Efektet në ekonomi

Çfarë do të ndodhë me rritjen e pagës minimale?