MENU
klinika

Gjendja e bursave

Tregjet evropiane nuk duan t’ja dinë për tensionet SHBA-Kinë

11.08.2020 - 11:32

Aksionet evropiane pritet të kapin majat këtë të Martë, duke ndjekur fitimet në Azi dhe SHBA.

FTSE në Londër është parë duke hapur 48 pikë më të larta në 6,098, DAX i Gjermanisë me 112 pikë në 12,794, CAC i Francës 40 me 41 pikë në 4,946 dhe MIB i FTSE i Italisë me 182 pikë në 19,793, sipas IG.

Fitimet në tregjet evropiane gjurmojnë ato që shihen në Azi Paqësorin e Martë dhe Wall Street e Hënë pasi investitorët u shfaqën të padenjë pasi raportet thanë se Kina kishte vendosur sanksione ndaj 11 shtetasve amerikanë që përfshinin senatorët Ted Cruz, Marco Rubio, Tom Cotton, Josh Hawley dhe Pat Toomey.

Masa hakmarrëse nga Pekini pasoi pasi Uashingtoni javën e kaluar tha se do të vendosë sanksione ndaj 11 individëve përfshirë udhëheqësin e Hong Kongut Carrie Lam për rolin e saj në mbikëqyrjen dhe “zbatimin e politikave të Pekinit për shtypjen e lirisë dhe proceseve demokratike”.

Ligjvënësit amerikanë të sanksionuar nga Pekini kanë qenë kritikë të zërit të një ligji të ri të sigurisë që Kina vendosi ndaj Hong Kongut, duke forcuar kontrollin e tij mbi qytetin.

Të hënën, Mesatarja Industriale me 30 aksione Dow Jones u rrit rreth 350 pikë në tregtimin e rregullt duke postuar seancën e shtatë pozitive me radhë – rripin e saj më të gjatë fitues që nga shtatori 2019. S&P 500 fitoi 0.2%, duke u ulur vetëm 0.9% nën rekordin e lartë vendosur në shkurt. Ndërkohë, Nasdaq nënshkroi me një humbje prej 0.4% pasi investitorët rrotulloheshin nga disa prej fluturuesve të lartë. Ardhmëria e aksioneve në Sh.B.A tregoi fitime të moderuara kur tregjet hapen të martën.

Një tjetër shenjë e tensioneve amerikane me Kinën erdhi të hënën kur Presidenti Donald Trump u kërkoi amerikanëve të ndalonin politizimin e koronavirusit, vetëm për të fajësuar shpërthimin në Amerikë në Kinë momente më vonë.

Fitimet në Evropë vijnë nga Raiffeisen Bank, Vestas Wind dhe Zalando.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga CNBC

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Shifrat e kuqe" mbulojnë ekranet

CNBC/ Bursat europiane “humbasin kontrollin”