MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Vuaj shumë nga dhimbja e kokës. Si ta pushoj?

10.08.2020 - 07:33

Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Vuaj shumë nga dhimbja e kokës. Si ta pushoj?

Përgjigjet mjeku: Kur dhimbja e kokës bëhet e patolerueshme, shumë njerëz përdorin qetësues, për të lehtësuar dhimbjen. Megjithatë, shkaku i dhimbjes të kokës mbetet i pazgjidhur.

“Qetësuesit janë shkaku i miliona dhimbje koke”, – dhe se procesi i marrjes së tyre mund të bëhet një “rreth vicioz” i ilaçeve.

Disa barëra dhe erëza, si spec i kuq mendohet të jenë efektive në lehtësimin e dhimbjes së kokës dhe qetësuesit janë faktorët kryesorë që shkaktojnë dhimbjet kronike. Përveç bimëve, një mënyrë e mirë për të ndaluar dhimbjen e kokës është të relaksoheni dhe të angazhoheni me ushtrime në ajër të pastër.

Disa studime kanë zbuluar se marrja e vajit të peshkut mund të jetë e dobishme në trajtimin e migrenës dhe dhimbjes së kokës. Aplikimi i një komprese uthull molle mund të ndihmojë gjithashtu, sipas studimeve të fundit.

Këshilla të tjera që mund të ndihmojnë lehtësimin e dhimbjes së kokws përfshijnë futjen e kokës në ujë, konsumimin e reduktuar të çokollatës dhe konsumimin e sa më shumë ushqimeve të pasura me vitaminë B3. Sasia e pamjaftueshme e vitaminës B3 në trup është përgjegjëse për dhimbjen e kokës.

Aplikimi i vaj karamele mente (i holluar) mund të funksionojë. Ju gjithashtu mund të përtypni një degë rrënjë xhenxhefili.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.