MENU
klinika

Nga The Washington Post

A do t’i bëjë ky konflikt armiq Putinin e Erdoganin?

30.09.2020 - 11:29

Një konflikt i gjatë “i ngrirë” u rikthye në jetë këtë javë.

Dhjetëra janë vrarë mes përplasjeve të vazhdueshme midis forcave Azerbajxhanase dhe Armene në Nago-Karabak, një enklavë malore e Armenëve etnikë të rrethuar nga territori Azerbajxhan.

Raundi i ri i luftimeve që filloi gjatë fundjavës shënon momentin më të përgjakshëm që nga vitet 1990, kur të dy shtetet e reja ish-Sovjetike luftuan deri në një armëpushim të ndërmjetësuar nga Rusia në 1994.

Të dy vendet kanë mobilizuar forcat e tyre të armatosura dhe fajësojnë tjetrin për provokimin e dhunës dhe vrasjen e civilëve.

Situata është bërë më komplekse nga ndërhyrja e Turqisë, e cila, ndryshe nga shpërthimet e mëparshme kur nxiti ndërprerjen e luftimeve, ka mbështetur me vendosmëri Azerbajxhanin dhe thuhet se madje është përfshirë në përplasje.

Zyrtarët armenë thanë se një turk F-16 rrëzoi një avion luftarak armen, një akuzë që zyrtarët azerbajxhanas dhe turq e refuzuan.

Turkey is accused of deploying F-16 fighter jets in Azerbaijan-Armenia  conflict | Daily Mail Online

Më me interes, të dy Turqia dhe Armenia pretendojnë se pala tjetër po importon mercenarë në vijat e frontit.  The Guardian raportoi se një grup luftëtarësh sirianë nga provinca Idlib, bastioni i vetëm i mbajtur nga rebelët ku Turqia ka një ndikim të konsiderueshëm, u rekrutuan në javët e fundit për të punuar për një kompani private turke të sigurisë që vepron në Azerbajxhan. Sipas burimeve, deri në 20 luftëtarë të tillë mund të jenë vrarë në luftimet këtë javë në Kaukaz.

Ankaraja i mohon këto pretendime. Cilado qoftë vërtetësia e këtyre akuzave, dhe ka arsye për të dyshuar në to, ato flasin për një rajon  me probleme etnike dhe armiqësi politike të thella. Ato gjithashtu tregojnë për një fenomen më të gjerë në zhvillim.

Përfshirja e saj e dukshme në Azerbajxhan shton një seri të dukshme të konfrontimeve gjeopolitike të iniciuara nga Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, përfshirë hyrjen në luftën civile në Libi; përfshirja në një mosmarrëveshje  në Mesdheun lindor; dhe  betejat e saj të gjata me separatistët kurdë  përgjatë kufijve të Sirisë dhe Irakut.

Zyrtarët rusë kanë kërkuar një armëpushim dhe ftohjen e tensioneve, por ekspertët kanë frikë se gjërat mund të përshkallëzohen ndërsa Turqia prish ekuilibrin delikat.

Ankaraja dhe Moska mund ta gjejnë veten duke u përballur me njëri-tjetrin në një konflikt të tretë ndërmjetësues nëse përleshjet Azerbajxhano-Armene largohen përtej Nag-Karabakut.

“Nëse e shohim këtë konflikt të shtrihet në pjesë të tjera të gjeografisë … kjo do të shkaktojë një episod shumë më të vështirë midis Turqisë dhe Rusisë që do të vijë në krye të teatrove ekzistuese të konfliktit në Siri dhe Libi,” i tha analisti turk Sinan Ulgen The Financial Times.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Dy shtete, një komb”

Erdogan hap zjarr në jug të Kaukazit

Sërish ka interesa ekonomike në mes...

Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ A rrezikohet Evropa?

Kundër njëri-tjetrit për Armeninë e Azerbajxhanin

Putini e ka toleruar mikun e tij shumë herë. Tani jo më!