MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

A janë dhimbjet e shpinës simptoma të një ataku kardiak?

05.09.2020 - 16:18

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: A janë të vjellat simptomë e një ataku kardiak?

Mjeku: Sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, gratë mund të përjetojnë dhimbje të parregullta në shpinën e tyre kur ato p kalojnë një atak kardiak. Kjo dhimbje mund të tregojë që ka stress në muskulin e zemrës.

Gratë mund të përjetojnë simptoma të ngjashme me ato të gripit disa javë përpara një ataku kardiak.Nëse përjetoni ndonjë nga këto simptoma, ekspertët thonë se duhet të drejtoheni menjëherë për në urgjencë dhe duhet t’i besoni intuitës suaj.

Intuita është shumë e rëndësishme kur vjen puna tek ataku kardiak. Asnjëherë mos e injoroni atë. 90% e pacienteve femra që sapo kanë kaluar një atak kardiak, tregojnë se e dini se kishin një ndjenjë se kishin një problem me zemrën.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


'Më sugjeruan stërvitje të fshikzës'

“Unë vuaj nga mosmbajtje e butë urinare”

Ju ka ndodhur edhe juve?

6 arsyet pse nuk po humbni peshë