MENU
klinika

Për çfarë akuzohet Nasim Haradinaj?

Arrestohet një zyrtar tjetër të veteranëve të luftës së Kosovës

27.09.2020 - 12:11

Nasim Haradinaj është anëtari që u arrestua, duke u akuzuar për intimidim të dëshmitarëve.

Zyra e Prokurorit Special për Kosovën tha në një deklaratë se Haradinaj u arrestua “për vepra kundër administrimit të drejtësisë, përkatësisht frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurave”.

Misioni i Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë (EULEX) siguroi mbështetje operacionale dhe logjistike për prokurorin i cili është i vendosur në Holandë.

Më parë gjatë javës, Dhomat e Specializuara arrestuan ish-komandantin Salih Mustafa i cili akuzohet për krime lufte, trajtim mizor, tortura ndaj të paktën gjashtë personave dhe vrasjen e një personi në një kompleks paraburgimi në Zllash, Kosovë, në Prill 1999.

Ish-kryeministri Ramush Haradinaj, një ish-komandant në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, shkroi në Facebook se “nuk ka asnjë arsye për operacione ose sulme sepse të gjithë do t’i përgjigjen vullnetarisht drejtësisë”.

Lufta 1998-1999 për pavarësinë e Kosovës nga Serbia la më shumë se 10,000 njerëz të vdekur – shumica e tyre shqiptarë etnikë nga Kosova, dhe më shumë se 1,600 njerëz mbeten të pagjetur. Luftimet përfunduan pas një fushate ajrore 78-ditore të NATO-s kundër trupave serbe.

Kosova, e cila është e dominuar nga shqiptarët etnikë, deklaroi pavarësinë nga Serbia në 2008, një lëvizje e njohur nga shumë kombe perëndimore por jo Serbia ose aleatët e saj Rusia dhe Kina.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Haradinaj kujton masakrën në Abri të Epërme

“Ata ishin të pafajshëm, por askush nuk u dënua”