MENU
klinika

Alarmi

Cikloni do godasë mesdheun. Greqia merr masa të jashtëzakonshme

16.09.2020 - 18:46

Autoritetet kanë dhënë alarmin në funksion të valës së motit të keq “Janos” që pritet të godasë Greqinë nga nesër pasdite.

Sipas informacionit të siguruar nga Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Civile, Nikos Hardalias, fenomeni jashtëzakonisht i rrezikshëm që do të godasë vendin është një “ciklon mesdhetar”. Ky është një fenomen relativisht i rrallë që tenton të bëhet gjithnjë e më i zakonshëm.

Jon dhe prefekturat e Peloponezit do të goditen me ashpërsi të veçantë. Banorët e Zakynthos, Cephalonia, Ilia, Messinia, Arcadia, Argolida duhet t’i kushtojnë vëmendje të veçantë.

Hardalias u bëri thirrje qytetarëve që të jenë veçanërisht të kujdesshëm, të sigurojnë shtëpitë, të kufizojnë lëvizjet dhe të strehohen nëse është e mundur në shtëpitë e të afërmve dhe miqve, veçanërisht nëse në të kaluarën ata janë përballur me përmbytje në shtëpitë e tyre.

Në veçanti, tre udhëzimet themelore nga Mbrojtja Civile janë:

-Ata që janë në zona që janë përmbytur në të kaluarën ose afër kanë lumenj dhe brigje të mendojnë të qëndrojnë me të afërmit ose miqtë.

-Të shmangin lëvizjet e tyre.

-Mos kaloni përrenj, përrenj ose rrugë të përmbytura.

  • Si do të lëvizë cikloni Mesdhetar

Pasditen vonë të së enjtes tha Z. Hardalias, cikloni Mesdhetar pritet të godasë Greqinë perëndimore dhe ishujt Jon, të tilla si Zakynthos, Kefalonia, Ithaca, por edhe Ilia.

Pastaj moti i keq “Ianos” do të godasë zonat më lindore të Peloponezit, ndërsa nga e premtja në mbrëmje Cikladet pritet të preken , ndërsa të Shtunën mund të ketë mot të keq në Kretë. Nikos Hardalias përshkroi intensitetin e ciklonit Mesdhetar si të ngjashëm dhe ndoshta më të fortë, me atë të motit të keq intensiv. Si rezultat, përmbytje të menjëhershme priten në zonat urbane dhe bregdetare. Përveç kësaj, mund të ketë ndërprerje të përkohshme të energjisë, si dhe telekomunikacionit. Nënsekretari i Mbrojtjes Civile rekomandoi qetësinë.

Mesditën e së mërkurës, Shërbimi Kombëtar Meteorologjik (EMY) lëshoi një buletin emergjent të fenomeneve të rrezikshme të motit .

Buletini i urgjencës është si më poshtë:

Moti i keq do të mbizotërojë në Greqinë qendrore dhe jugore nga e enjtja pasdite (17-09-2020) e cila do të fillojë nga jugperëndimi, me karakteristikat kryesore të shirave të mëdha dhe stuhive dhe erërave shumë të erës.

Parashikohen dukuri më të hollësishme intensive:

– Të Enjten (17-09-2020) nga pasdite, në Jon e Jugut dhe Peloponez kryesisht në pjesët perëndimore të tij.

– Të Premten (18-09-2020)në Jon të Jugut, Peloponez, Sterea (përfshirë Atikën) dhe Evia. Nga pasditja në perëndim efektet do të dobësohen, ndërsa natën Cikladet perëndimore do të preken. Në Peloponez dhe Stereën Lindore efektet do të jenë shumë të forta.

– Të Shtunën (19-09-2020) fenomenet intensive do të prekin Peloponezin lindor dhe Stereën lindore, Cikladet dhe ndoshta Kretën. Nga mesdita në kontinentin lindor dhe Peloponezin lindor do të dobësohen gradualisht.

Ndërkohë, sipas të dhënave më të fundit të parashikimit të Observatorit Kombëtar të Athinës / Meteo.gr , si dhe me modelet e parashikimit të disponueshëm të institucioneve të tjera, shqetësimi atmosferik në rajonin e Mesdheut Qendror (shih imazhin satelitor) pritet që gradualisht të rritet ndjeshëm.

Theksohet se:

Për shkak të pasigurisë së parashikimit të sezoneve tranzitore dhe për shkak të vendndodhjes aktuale të shqetësimit atmosferik (i vendosur mbi det), trajektorja që do të pasojë nuk është ende e qartë. Harta më poshtë paraqet 4 skenarët më të përhapur në lidhje me trajektoren që qendra e ultë barometrike do të ndjekë deri në orën 03:00, në orët e para të së Shtunës 19/09.
Nuk është ende e qartë nëse Janus do të fitojë karakteristika tropikale dhe do të kualifikohet për Ciklon Mesdhetar (nivelet e ulëta barometrike të njohura ndërkombëtarisht si medican nga bashkimi i fjalëve Mesdhe dhe uragane), por kjo nuk mund të përjashtohet.

Ekipi parashikues i EAA / meteo.gr do të studiojë me kujdes të dhënat e parashikuara në dispozicion dhe do t’ju informojë për ndryshimet e ardhshme të motit me njoftime më të reja.

Sipas meteorologëve Athina do të jetë një nga zonat që do të jetë në qendër të stuhive nga agimi i së premtes deri në intervale dhe orët para mesditës të së shtunës.