MENU
klinika

Nga minoriteti tek integrimi, ja temat kryesore

Darka Mitsotakis-Rama/ Zyra e kryeministrit grek zbardh diskutimet

16.09.2020 - 07:30

Kryeministri Kyriakos Mitsotakis organizoi mbrëmë një darkë për nder të Kryeministrit shqiptar Edi Rama gjatë mbërritjes së tij në Athinë për të marrë pjesë në konferencën e The Economist.

Kështu bën të ditur zyra e kryeministrit të Greqisë në një deklaratë zyrtare për takimin me kryeministrin shqiptar Edi Rama teksa zbardh edhe temat e diskutimit mes dy homologëve.

Më tej thuhet se të dy kryeministrat patën mundësinë për të diskutuar rrjedhën e marrëdhënieve dypalëshe, si dhe perspektivën evropiane të Shqipërisë, të cilën Greqia e ka mbështetur me kalimin e kohës, gjithmonë duke respektuar kushtëzimin relativ të vendosur nga Këshilli Evropian. Ata shprehën kënaqësinë e tyre për bashkëpunimin e tyre brenda NATO-s.

“Diskutim i veçantë u bë për Pakicën Kombëtare Greke në Shqipëri, e cila duhet të jetë një urë miqësie dhe bashkëpunimi midis dy popujve, ndërsa theksi u vu në forcimin e marrëdhënieve dypalëshe ekonomike dhe tregtare. Rama e Mitsotakis shprehën kënaqësinë e tyre për integrimin e përkryer të qetë të qytetarëve shqiptarë që jetojnë në Greqi.

Në fund, ata ranë dakord të punojnë së bashku në mënyrë që të dy vendet të zgjidhin shpejt çështjet e pazgjidhura në të kaluarën në një kontekst dypalësh dhe të lëshojnë potencialin e madh që mund të krijojë marrëdhënia strategjike midis dy vendeve”, bën të ditur zyra e kryeministrit Mitsotakis.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Si i paralajmëruam dhe na kundërshtuan në 2009?"

Mediat greke: Erdogan mund të ndërhyjë në paktin detar me Shqipërinë