MENU
klinika

Nuk janë temperatura, ethet apo kolla

Dy simptomat e hershme që tregojnë se mund të jeni infektuar me COVID-19

28.09.2020 - 18:23

Ndërsa pandemia e koronavirusit pushtoi botën, të shumta kanë qenë kërkimet se cilat janë shenjat e para të virusit në mënyrë që të parandalonim rëndimin e gjendjes shëndetësore, nëse ishim infektuar.

Ndërsa gjithë këto muaj është folur për ethe, temperaturë, kollë e thatë, probleme në frymëmarrje dhe shumë të tjera, duhet thënë se COVID nuk njeh këto si simptoma të para. Mediat e huaja raportojnë se simptomat e para të COVID-19 janë dhimbje kokë, qoftë e lehtë apo më e fortë si dhe lodhje fizike.

Nga vëzhgimet e rasteve të infeksionit në botë është vënë re se dhimbja e kokës ishte simptomë e parë tek 82% e të infektuarve, ndërsa lodhja tek 72%, bëhet fjalë për të gjitha grup moshat. Vetëm 9% e të rriturve pozitivë COVID të moshës 18 – 65 vjeç nuk kanë përjetuar dhimbje koke ose lodhje.

Por në aplikacionin COVID Symptom Study vetëm 1% e njerëzve që raportuan lodhje dhe/ ose dhimbje koke u testuan pozitiv. Pra, dhimbja e kokës dhe lodhja zakonisht gjenden tek njerëzit që kanë COVID (krahas simptomave të tjera).

40% e të gjitha grupmoshave raportuan se kishin ethe në shtatë ditët e para, dhe/ ose humbje të nuhatjes dhe/ ose kollitje të vazhdueshme janë ende simptomat kryesore, të cilat duhet t’i keni parasysh.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Parashikimi i shkencëtarëve kinezë

“COVID-19 mund të kthehet si grip sezonal”

Grafia e mushkërive të pacientit me shenjat e COVID-19

“Koronavirusi mund të ketë qenë në Evropë që në nëntor”