MENU
klinika

“Kjo është ‘kura’ më e mirë për Covid-19”

Eksperti amerikan Fauci jep lajmin e mirë për të gjithë

18.09.2020 - 10:05

Kreu i Institutit Kombëtar të Alergjive dhe Sëmundjeve Infektive, Dr. Anthony Fauci është i bindur se deri në fund të vitit 2020, ne do të kemi një vaksinë efektive, por ajo nuk do të jetë në dispozicion gjerësisht. Mund të dojë shumë kohë të shpërndahet.

Ai shprehet se nga fundi i 2021-shit dhe fillimi i 2022-shit, atëherë mund të mblidhemi sërish bashkë, siç bënim në ditët e para të 2020-ës.

Dr. Anthony Fauci dha këshilla dhe për forcimin e sistemit imunitar për të luftuar koronavirusin.

“Ndonjëherë njerëzit, kur nuk dalin shumë në diell, kanë mungesë të vitaminës D. Pra, niveli im i vitaminës D ishte përgjithësisht i ulët. Fillova të marr suplemente të vitaminës D dhe tani niveli është normal. Dhe ka prova të mira që nëse keni një nivel të ulët të vitaminës D, keni më shumë gjasë të infektoheni kur ka infeksione përreth. Multivitaminat, bari mjekësor dhe gjërat që njerëzit bëjnë për rritjen e imunitetit, në të vërtetë nuk e rritin imunitetin, por mund të kenë një efekt të kundërt. Nëse vërtet doni që sistemi imunitar të funksionojë mirë bëni këto gjëra normale. Flini mjaftueshëm gjumë, mbani një dietë të mirë, përpiquni të shmangni ose lehtësoni stresin e rëndë, i cili ne e dimë se ndonjëherë mund të ndikojë sistemin imunitar. Këto janë gjërat më të shëndetshme që mund të bëni për sistemin imunitar, në vend që të merrni suplemente të ndryshme”, u shpreh ai.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Mjeku që luftoi kundër HIV-it, SARS-it dhe Ebola-s

Ai është shpresa e amerikanëve për të luftuar Koronavirusin

"Rekomandimet e ekspertëve do të përcaktojnë hapat..."

“Kurba e koronavirusit po fillon të sheshohet”, reagon Trump

"Provat e vaksinës në njerëz dhanë rezultate pozitive"

Dr. Fauci flet për ‘VOA’: Ja si mund të parandalohet vala e dytë e koronavirusit!