MENU
klinika

Reshat Arbana, i thjeshti gjer në madhështi...

Ikona e kinemasë shqiptare, feston ditëlindjen e 80-të!

15.09.2020 - 12:13

       Prej shumë vitesh e për shumë breza, ai është “baca i shqiptarëve”. Ikona e skenës dhe ekranit, Reshat Arbana, feston sot 80-vjetorin!

Si një nga aktorët me popullorë të kinemasë shqiptare, me 45 role në kinematografi dhe me dhjetëra të tjerë në teatër, Arbana me rolet e tij kanë pasuruar kulturën kombëtare. Ai lindi më 15 shtator 1940 në Tiranë. Ndërsa roli i parë i tij, shënohet në vitin 1963.

Në maj 2004, Reshat Arbana, i cili për shumë shqiptarë shihet si model frymëzimi, u rikthye në skenën e Teatrit Kombëtar, me rolin e protagonistit në dramën “Streha e të harruarve”.

Më 7 tetor 2011, President i Republikës, i akordoi Urdhrin “Nderi i Kombit” me motivacionin: “Aktorit të shquar të teatrit dhe kinematografisë, i cili me interpretimin mjeshtëror dhe origjinalitetin e tij u bë një artist popullor e shumë i dashur për publikun, rolet e të cilit kanë pasuruar me vlera të reja kulturën kombëtare.”

Reshat Arbana gëzon respektin dhe dashurinë e mbarë shqiptarëve për personalitetin e jashtëzakonshëm, cilësinë artistike dhe pasionin me të cilin ka interpretuar role dhe ngjarje, duke i pasuruar me humanizmin që përcjell dhe kulturën e veshur.

Konica.al ka një përshëndetje speciale për artistin – ju risjellim bashkëpunimin e dy artistëve: Arbana, përshëndeti dhe iu dha zemër mbarë shqiptarëve, me vargjet e dhimbjes për tokën mëmë, që Çun Lajçi i shkroi pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit… Jetë të gjatë, Mjeshtër!!!

“Shqipnisë sime t’luhatun”

Kur dridhesh ti

Ne s’bajmë gjumë Shqipni

Se tutemi po vdes

E rrajë jetimash mbesim

Të duem edhe kur vërshohesh

Ujnash

Edhe kur digjesh

Zjarresh

Edhe kur mallkohesh nesh

Kur luhatesh

Dridhesh e përkundesh

Tërmetesh

Si zogj t’futemi n’gji

E lutemi

Vetëm ti t’mos vdes

Ne

S’bajmë gjumë kur ti dridhesh

Se veç Ty t’kemi Shqipni”.

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Filmi “Fije që priten”

Reshat Arbana dhe Sami Ameni