MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Kam vazhdimisht dhimbje nofullash. Nga se shkaktohen?

03.09.2020 - 06:53

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Kam vazhdimisht dhimbje nofullash. Nga se shkaktohen?

Përgjigjet mjeku: Shkaku i dhimbjes mund të jetë osteomielit nga nofullat. Kjo është një sëmundje infektive që prek të gjitha fushat e kockave dhe shkakton inflamacion të rëndë. Nëse ka dhimbje në nofulla, një karakter pulsating, dhimbje koke, ethe (nganjëherë deri në 40 gradë), e gjithë kjo është karakteristikë e osteomielit.

Karotidiniya. Sëmundja – një lloj i migrenë. Simptomat janë dhimbje konvulsiv që nuk largohem për një kohë të gjatë, ka në rajonin e sipërme nofulla, qafën, veshët, goja dhe përhapet në të gjithë fytyrën e tij. Nëse ju klikoni në arterie karotide në vendin ku ajo është e ndarë, ka një dhimbje të mprehtë. Të njëjtat simptome mund të jenë artrit në përkohshme, pako karotide ose tumor, që i zhvendosin arterie.

Dhimbja është më e keqe gjatë natës dhe bëhet formë pulsating. Pacientët zakonisht ndjehen rrënjë lënduar dhëmb. Ndonjëherë dhimbje në nofulla lidhur me osteomielit dhe mykroabstsessamy. Kur një dhëmb është hequr, nganjëherë një nevropati tresh nervore. Simptomet e kësaj – mpirje e buzës së poshtme, përtypet ulët ton.

Shkelja e temporomandibular nofulla përbashkët. Në të tillë një shkelje lënduar nofulla të përbashkët, tempull, faqe dhe ballin. Është e vështirë për të hapur gojën e tij, mocioni është i klikimeve të këqija.

Osteogenic sarkomë – më të “tmerrshme” dhimbje shkaku në nofulla. Ky është një lloj i kancerit, është rreth 22 për qind të të gjitha rasteve të lezioneve malinje nofulla neэpytelyalnыh. Simptomet e sarkomë osteogenic – shëmtuar kockave, dhimbje në nofulla dhe fytyrë tërë, mpirje në fushën e daljes apo pidboridnoho nervore infraorbital.

Nevralgji kafkës. Reagimi i fortë i nervave ngacmuar të kafkës, e cila shkakton dhimbje në nofulla. Mjekët zakonisht flasin nervore tresh nevralgji, e cila është karakterizuar nga një dhimbje të mprehtë djegur. Inflamacion brenda natës janë të shqetësuar, siç ndodh rrallë dhimbje prapa veshit dhe nofullën e poshtme.

Arteritis arterie fytyrës si një shkak të mundshëm të dhimbjes. Kur dhimbje në nofulla të shkaktuara nga kjo sëmundje, ajo është e shoqëruar nga pirja e duhanit, shtrihet nga mjekër dhe nofullën e poshtme të buzës së sipërme dhe folds nasolabial. Ndonjëherë dhimbja vjen në cep të syrit. Një nga shenjat dalluese të arteritis – dhimbje në zonën ku arteria fytyrës lakoi përmes themelimit të mandibulat.

Shkaku i dhimbjes mund të jetë nervore nevralgji sipërme laryngeal. Dhimbje ndodh në fushën e laring (ose nga një apo të dy anët). Zakonisht ka një ndjenjë të pakëndshme në lobes e sipërme të kërc tiroide dhe kockave hyoid në zonë. Edhe zona lënduar e mandibulat. Ndjenjat e dhimbshme mund të japë sy, vesh, gjoks, shpatullat. Ndonjëherë ajo hiccups dhe kollë, rrit jargëzim. Dhimbja mund të jetë për shkak të gëlltitjes, smorkaniya, duke e kthyer kokën, kollitjes.

Nevralgji veshit nyje. Kjo sëmundje shoqërohet me dhimbje të forta të djegur, e cila ndodh në formën e sulmeve. Sulmi zakonisht zgjat rreth një orë. Dhimbja vjen nga tempulli dhe kanalit të veshit deri në nofullën e poshtme dhe mjekër, duke i dhënë dhëmbët. Një person që ka një klik në vesh që lindin për shkak të spazma auditory tub, rrit jargëzim. Dhimbja Sulmi zakonisht është shkaktuar nga ushqimi ftohtë apo të nxehtë ftohur. Për të kontrolluar, ju mund të klikoni mbi një pikë në mes të kanalit të veshit dhe temporomandibular nofulla të përbashkët, rritjen dhimbje.

Nevralgji glossopharyngeal nervore. Kjo sëmundje është mjaft e rrallë. Simptomat – periudhave të shkurtra të dhimbjes që vjen nga rrënjët e gjuhës dhe bajamet në fyt, veshët dhe sytë. Ndonjëherë një nofulla lënduar dhe qafë. Një person i sëmurë është duke u përpjekur për të mbajtur kokën e tij për zonën e dhimbshme – një sjellje karakteristike për pacientin. Nëse ju klikoni në nofullën e poshtme, dhimbja do të rritet.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.