MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Më kruhet shumë koka, çfarë e shkakton?

09.09.2020 - 09:04

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Më kruhet shumë koka, çfarë e shkakton?

Mjek: Kruarja e kokës mund të nxitet nga shumë faktorë, të njohur apo jo. Disa nga këta faktorë janë:

Zbokthi

Kruarja e kokës është një tregues i zbokthit, grimcave të bardha të lëkurës. Zbokthi shfaqet si pasojë e një reagimi të tepruar të trupit ndaj mykut në lëkurë. Dermatologët thonë se zbokthi shfaqet edhe si pasojë e ndryshimeve të motit, stresit dhe sheqerit të tepërt.

Alergji

Nëse keni lyer flokët dhe ju kruhet koka, atëherë ky mund të jetë një reagim alergjik. Skalpi është shumë i ndjeshëm ndaj shampove apo bojrave të flokëve.

Psoriazë Ose Ekzemë

Kruarja e kokës mund të shkaktohet edhe nga ekzema apo psoriaza, dy sëmundje inflamatore të lëkurës. Psoriaza është njësoj si zbokthi, por grimcat janë më të mëdha dhe të kuqe.

Djersa Dhe Papastërtitë

Vajrat natyralë dhe papastërtitë në skalpin e kokës nxisin ndjesinë e kruarjes. Kjo është arsyeja përse ekspertët rekomandojnë larjen e kokës një herë në dy ditë. Nëse kryeni aktivitet të rregullt fizik, mund ta lani kokën çdo ditë sepse edhe djersa shkakton kruarje.

Myku

Myku është ndryshe nga zbokthi, por njësoj si ai shoqërohet me kruarje. Myku në skalp dhe në flokë shkaktohet nga lagështia e vazhdueshme.

Kapja e Flokëve

Nëse i mbani flokët të lidhura me një llastik do të përballeni me rënien e flokëve dhe kruarje të kokës. Stilimi i flokëve është një proces që detyron flokët dhe nervat e muskujt të marrin një drejtim të padëshiruar. Kjo është arsyeja përse kur i lëshoni flokët, ju kap dëshira të kruani kokën.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ju ka ndodhur edhe juve?

6 arsyet pse nuk po humbni peshë