MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Më turbullohet shpesh shikimi. Pse ndodh?

01.09.2020 - 07:21

Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Më turbullohet shpesh shikimi. Pse ndodh?

Përgjigjet mjeku: Nëse keni kaluar shumë kohë përpara ekranit të kompjuterit ose televizorit, atëherë nuk po i kapsisni sytë aq sa duhet. Sytë lodhen sepse me çdo kapsitje, syri lëngëzohet, lubrifikohet, pastrohet dhe gjallërohet.

Vuani Nga Diabeti: Niveli i lartë i sheqerit shkakton enjtje të syve dhe rrjedhimisht vështirësi në shikim. Njerëzit që vuajnë nga diabeti kanë shpesh probleme me sytë.

Inflamacioni i Syrit

Turbullimi i syve ndodh edhe si pasojë e një inflamacioni të indeve të syve. Inflamacioni mund të shfaqet nëse flini pa hequr lentet e syve, pa i pastruar ato, fërkimi i ashpër i syve, sëmundje të ndryshme, psoriaza dhe artriti.

Tensioni i Ulët

Nëse turbullimi i shikimit shoqërohet nga një ndjenjë dobësie, atëherë duhet të jeni duke përjetuar rënie të tensionit të gjakut si pasojë e dehidratimit, problemeve të zemrës ose çrregullimeve hormonale.

Migrena

Sipas të dhënave, nisja e migrenës shoqërohet gjithnjë me turbullim të shikimit. Në fakt, akoma pa nisur migrena mund t’ju duket sikur jeni duke parë nën ujë ose nëpërmjet një xhami të plasaritur. Nëse kjo ndodh vetëm tek njëri sy, atëherë konsultohuni me një mjek.

Perdja e Syrit

Perdja e syrit shfaqet dhe zhvillohet ngadalë pas moshës 55 vjeç. Ngjyrat janë më të zbehura, shikimi në errësirë është më i vështirë dhe sytë janë më të ndjeshëm. Perdja e syve mund të hiqet nëpërmjet ndërhyrjes kirurgjikale.

Plakja Dhe Turbullimi i Shikimit 

Pas moshës 40 vjeçare, do të vini re se e keni më të vështirë të përqendroheni në gjërat më të thjeshta siç është leximi. Sytë nuk janë më fleksibël si në rini, ndaj shpesh turbullimi konsiderohet si pjesë e plakjes.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.