MENU
klinika

"Zgjedhja nuk i përket Turqisë ose Francës"

Ministri turk iu shkruan grekëve: Çmenduria juaj me…

15.09.2020 - 11:38

Ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşolulu i ka dërguar mesazhe palës greke. “Preferenca jonë për Mesdheun Lindor është diplomaci e pakushtëzuar,” tha ministri i jashtëm turk në një artikull për Kathimerini, duke vërejtur se përpjekjet për të përjashtuar një vend si Turqia me vijën më të madhe bregdetare në rajon, një popullsi në rritje ishin joreale, transmeton abcnews.al.

“Hyrja e Turqisë në detet e hapura dhe zonat e saj detare nuk mund të ndërpritet duke pretenduar 40,000 kilometra katrorë të shelfit kontinental për një ishull të vogël si Meis ose Kastelorizo ​​i cili është vetëm 2 kilometra larg Turqisë dhe 580 kilometra nga territori grek. Asnjë ligj ose kuptim i ligjit nuk do të lejonte një argument të kundërt,” shkruan ai.

Ministri i Jashtëm turk shtoi se ai pret që Greqia të rinovojë të gjitha kanalet e dialogut me Turqinë pa asnjë kusht, duke theksuar se kushtet krijojnë kundër-kushte të tjera.

Në fakt, kreu i diplomacisë turke sulmoi Francën, duke vërejtur se “kohët e fundit qeveri si ajo në Francë po tregojnë një mall të pamatur për të kaluarën e tyre koloniale”.

“Modeli i pranimit të sjelljes së zotërve metropolitanë që imponojnë vullnetin e tyre në rajon ka mbaruar,” shton Tsavousoglou.

Ajo që ne bëjmë sot do të përcaktojë jo vetëm të tashmen, por edhe nesër dhe ju e dini shumë mirë se Turqia mund të ndjekë Greqinë në çdo rrugë që ajo zgjedh. Zgjedhja nuk i përket në të vërtetë Turqisë ose Francës, ose kujtdo tjetër mbi këtë çështje, por udhëheqësve të respektuar dhe popullit të Greqisë,” përfundoi Ministri i Jashtëm turk.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensionet me Turqinë/ Greqia shpresat te BE

‘Le Monde’: Erdogan s’do heqë dorë nga qëllimet e tij!

Një tjetër shtet mbështet Greqinë

“BE nuk do t’i gjunjëzohet Erdoganit!”

Vazhdon kërcënimet dhe nis "Stuhi në Mesdhe"

“Ai përdor refugjatët si armë”, Turqia i përgjigjet Austrisë