MENU
klinika

Paralajmërimi i Daçiç

“Nëse Bosnja njeh Kosovën, ja ç’ndodh!”

22.09.2020 - 09:35

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç tha mbrëmë se përfaqësuesit e boshnjakëve dhe kroatëve në Bosnjë po punojnë drejtpërdrejt kundër interesave të tyre duke votuar për pavarësinë e Kosovës, sepse kjo zhduk argumentet kundër pavarësisë së Republika Srpska.

“Ata po punojnë drejtpërdrejt kundër vetvetes, duke dashur të njohin Kosovën, ata po humbin çdo argument me të cilin dikush mund të sfidojë të drejtën e RS për pavarësi,” tha Daçiç në televizionin Pink.

Daçiç tha se Kosova ishte një provincë në Serbi dhe se komisioni ndërkombëtar i Badinterit “tha qartë se Jugosllavia do të shpërbëhej përgjatë kufijve të republikave dhe nuk përmendi provincat”.

“Nëse veçoni një provincë tani, në bazë të së cilës do të ndaloni një njësi të BiH të deklarojë pavarësinë e saj,” pyeti Daçiç.

Ai tha se udhëheqja e mëparshme e Serbisë, e udhëhequr nga Vojislav Koshtunica dhe Boris Tadiç, “bëri një gabim” sepse deklarata e pavarësisë së Kosovës nuk ishte e lidhur me pavarësinë e RS.

“Ne më pas thyem kioska dhe u vumë flakën ambasadave, e vetmja gjë që në të vërtetë i thamë (vendeve perëndimore) ishte se ata mund të bënin gjithçka që dëshironin. E vetmja gjë që mund të shqetësonte bashkësinë ndërkombëtare mund të ishte lidhja e kësaj çështje (pavarësia e Kosovës) me RS” , deklaroi Daçiç.

“Mua më duhet mbi të gjitha të...”

Albin Kurti: Asociacioni njëetnik nuk është i mundshëm

Flet bashkëpunëtori i drejtësisë në Serbi

“5 mln euro vetëm për të hequr qafe Vuçiç”

"Edhe vetë Vuçiç është i vetëdijshëm"

Eksperti britanik: Pavarësia e Kosovës është realitet