MENU
klinika

Seria 6

Ora e re e Apple mat oksigjenin në gjak

16.09.2020 - 08:55

Siç pritej, Apple prezantoi modelet e saj më të fundit të Apple Watch të martën.

Me Serinë 6, grupi po pozicionohet edhe më fort se më parë në sektorin e kujdesit shëndetësor.

Risi më e rëndësishme: Përveç funksioneve të njohura të fitnesit dhe matjes së EKG, modeli i lartë vjen me një sensor të ri që mund të përcaktojë përmbajtjen e oksigjenit në gjak në vetëm 15 sekonda, shkruan The Verge.

Në rastin e sëmundjes nga coronavirusi, një vlerë shumë e ulët mund të sinjalizojë se gjërat po bëhen serioze dhe se kërkohet një furnizim me oksigjen në spital.

Risitë e mëtejshme përfshijnë një matës të lartësisë dhe një ekran të përmirësuar gjithmonë të ndezur, i cili duhet të jetë 2.5 herë më i ndritshëm se ai i Serisë 5.

Seria 6 është e pajisur me çipin e ri S6, i cili nga ana tjetër bazohet në çipin A13 një vjeçar të Apple.

Kjo ishte përdorur më parë në iPhone 11 dhe iPhone SE dhe ishte përshtatur për orën.

Përveç Serisë 6, e cila mund të blihet nga 429 euro, Apple ka prezantuar një Apple Watch SE. Ky është pasardhësi i Watch Series 3 dhe kushton 299 euro. Por kjo nuk e ka funksionin EKG dhe matjen e oksigjenit në gjak.