MENU
klinika

Nafta/ India e ka një strategji

Për t’i shpëtuar rrezikut të tejmbushjes, kërkon ndihmën e SHBA

30.09.2020 - 18:47

Importuesi i tretë më i madh i naftës në botë, India, po konsideron të përdorë ambiente magazinimi në Shtetet e Bashkuara për të zvogëluar rreziqet e furnizimit.

“Ne jemi gjithashtu duke eksploruar objektet e magazinimit të papërpunuara jashtë shtetit në SHBA dhe vende të tjera komerciale të qëndrueshme”, tha Ministri i Naftës i Indisë Dharmendra Pradhan, siç citohet nga The Economic Times.

India ka kërkuar prej vitesh për të diversifikuar furnizimin e saj të naftës bruto përtej furnizuesit të saj tradicional, Lindjen e Mesme, e cila përbën rreth 80 përqind të importeve të naftës në Indi.
India kohët e fundit ka arritur marrëveshje për furnizimin afatgjatë të naftës me Shtetet e Bashkuara, Rusinë dhe Angolën, në mënyrë që të diversifikojë burimet e saj të furnizimit, tha Pradhan në konferencën virtuale të Konferencës së Sigurisë së Energjisë 2020.

“Diplomacia e energjisë dhe përafrimi i saj me politikën tonë të jashtme dhe politikat e fuqishme të energjisë në 6 vitet e fundit ka dhënë rezultate të prekshme dhe thelbësore në rritjen e sigurisë energjetike të Indisë. Diversifikimi i burimeve tona të hidrokarbureve, ne tani po sigurojmë bruto nga mbi 30 vende,” tha ministri.

India dhe Shtetet e Bashkuara nënshkruan një marrëveshje paraprake në korrik për të shqyrtuar opsionet për Indinë për të ruajtur naftë në vendet e magazinimit të SHBA.

Këtë vit, India ka mbushur rezervat e saj strategjike të naftës, duke përfituar nga çmimet e ulëta në prill dhe maj. India përdori çmimet ultra-të ulëta të naftës bruto në fillim të këtij viti për të mbushur rezervat e saj strategjike të naftës me naftë në 19 dollarë për fuçi, duke kursyer gati 700 milion dollarë amerikanë në proces, tha Ministria e Naftës dhe Gazit Natyror të Indisë javën e kaluar.

“Duke përfituar nga çmimet e ulëta të naftës bruto në tregun ndërkombëtar, India bleu 16.71 milion fuçi (mbbl) të naftës së papërpunuar në prill – maj, 2020 dhe plotësoi të tre rezervat strategjike të naftës të krijuara në Vishakhapatnam, Mangalore dhe Padur”, tha ministria në nje deklarate.

Kostoja mesatare me të cilën India bleu naftën e papërpunuar në prill dhe maj ishte 19 dollarë për fuçi, krahasuar me 60 dollarë për çmimin e naftës në fuçi në janar 2020. Falë naftës më të lirë në vite në fillim të tremujorit të dytë, India kurseu 685,11 milion dollarë në faturën e saj të importit të naftës bruto, tha ministria.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Më shumë falimentime se vrasje...

“Nuk është krizë shëndetësore, por ekonomike”