MENU
klinika

"Grushti shtetit do të shtypet nga grushti i popullit, se është më i fortë"

Presidenti Meta rikthen sërish tonet e ashpra

18.09.2020 - 10:31

Presidenti Ilir Meta që iu rikthye sot konferencave të përjavshme të ditës së premte, risolli në publik tonet e ashpra dhe mesazhet e qarta drejtuar qeverisë.

Meta u shpreh se ishte pro listave të hapura në zgjedhjet e 25 prillit, ndërsa i kujtoi qeverisë të mos pengonte forcat e tjera politike të hapnin listat.

Në rast se një gjë e tillë ndodh, tha Kreu i Shtetit, vendi është para veprimeve antikushtetuese, siç i quajti ai ndryshimet e njëanshme të Kushtetutës për reformën zgjedhore. Kjo situatë sipas tij është e ngjashme me një grusht shteti, duke shtuar se sipër saj qëndron grushti i popullit.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËNNdërkombëtarët, presion për të pritur Venecian

Eurodeputeti: Komisioni të respektohet nga të gjitha palët

Përgjigjja e kreut të Komisionit për Presidentin

Venecia refuzon opinionin urgjent, shqyrtimi në dhjetor

Mangësi në transparencë, vonesa dhe jo vetëm...

Çfarë zbuloi raporti i Komitetit të Helsinkit për procesin e vettingut?

"Në muajin dhjetor do shqyrtohen Ndryshimet Kushtetuese"

Kodi Zgjedhor/ Venecia refuzon kërkesën e Metës