MENU
klinika

Përgjigja është kjo marrëveshje...

Pse Franca është në anën e Greqisë?

27.09.2020 - 15:42

Për momentin, shenjat tregojnë një lloj qetësimi në konfliktin midis Francës dhe Turqisë.

Pas një telefonate midis Presidentit francez Emanuel Macron dhe Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan Erdogan të martën e kaluar, e cila zgjati më shumë se një orë, Parisi tha se ata mirëpritën gatishmërinë e Greqisë dhe Turqisë për të biseduar dhe një dialog midis BE dhe Turqisë që respekton interesat e të dy palëve.

Për një kohë të gjatë nuk ka pasur kaq shumë qetësi diplomatike midis dy presidentëve me vetëbesim dhe pushtet .

Pretendime konfliktuale

Presidenti francez e sheh veten, tradicionalisht, si një fuqi garantuese të rendit në Mesdhe dhe, nga pikëpamja pariziane, “sjellja osmane” e Turqisë dhe retorika agresive e Erdoganit e irrituan Macron në ekstrem. Ndërsa Erdogan akuzoi Macron për “paaftësi” dhe “sjellje koloniale”, presidenti francez tha së fundmi se Turqia “nuk është më një partner i BE-së.

Lista e mosmarrëveshjeve midis Ankarasë dhe Parisit është e gjatë: Përveç mosmarrëveshjes për kërkimet e gazit në brigjet e Qipros, bëhet fjalë për përpjekjet në rritje për të ndikuar në autoritetin fetar turk në Francë, ka të bëjë me veprimin ushtarak të Erdogan kundër kurdëve në Siri, dhe e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, është një çështje në lidhje me interesat e diskutueshëm në Libi. Macron mbështet gjeneralin Khalifa Belqasim Haftar dhe Erdogan qeverinë e njohur ndërkombëtarisht.

Dyshimet dhe flamujt e kuq

Situata u përshkallëzua në mes të gushtit pas një konfrontimi të rrezikshëm midis disa fregatave turke dhe franceze në Detin Mesdhe.

Fregata franceze “Courbet” u zbulua nga një radar turk , zakonisht faza paraprake e një sulmi. Francezët kishin dashur të inspektonin një anije të dyshimtë që dyshohej se transportonte pajisje ushtarake të paautorizuara në Libi. Sepse, siç është thënë në qarqet ushtarake franceze, Turqia në mënyrë të përsëritur shkel embargon e armëve kundër Libisë dhe  sjell materiale ushtarake në vend përtej Mesdheut.

Pas incidentit, Macron së pari dërgoi dy avionë luftarakë Rafale dhe fregatën “La Fayette” në Mesdheun lindor. Pallati Elysée është i bindur se kjo është e vetmja gjuhë që Erdogan kupton.

Berlini shikoi me shqetësim përkeqësimin e konfliktit midis dy partnerëve të NATO-s. Merkel ndërhyri në të dy palët.

Ndërkohë, Macron ishte në anën e Greqisë në mosmarrëveshjen në Mesdhe. Edhe kjo u pa me një sy kritik në Berlin.

Fakti që Franca po merr anën e Greqisë nuk duhet të ketë motive të forta ekonomike: Këtë vit, një marrëveshje prej 2 miliardë eurosh do të përfundojë me Greqinë me borxhe të mëdha për blerjen e 18 avionëve luftarakë Francezë Rafale. Një partneritet afatgjatë i armëve në sektorin detar është iniciuar gjithashtu.

Pasi Merkel dhe Macron ishin grindur përsëri dhe përsëri në çështjet e politikës së jashtme, janë bërë përpjekje përsëri të paktën që nga samiti i fundit i BE për të rikthyer përsëri motorin shumë të përmendur Franko-Gjerman. Gjithashtu me synimin e shuarjes së konfliktit të ndezur në Mesdhe.

Ndarja e roleve gjermano-franceze

“Polic i mirë, polic i keq”: Kjo është ndarja e roleve midis Merkel dhe Macron, tha një diplomat francez. Mesdheu është një skenë e shumë konflikteve evropiane dhe ndërkombëtare. Analisti politik francez Bruno Tertrais bëhet më i qartë. Ai tha: “Ka dallime kombëtare, politike – dhe personale”  midis Merkel dhe Macron. “Franca është gjithmonë më e shpejtë se Gjermania që dëshiron të marrë një rol udhëheqës në çështjet strategjike qendrore, veçanërisht kur bëhet fjalë për çështje ushtarake,” tha Tertrais.

Tertrais nuk beson se konflikti midis Erdogan dhe Macron do të zgjidhet pas telefonatës këtë javë, sepse presidenti turk në përgjithësi po ndjek një strategji “të tensionuar”.

Në Paris, ata mendojnë, “vzhdon …”

Sabine Rau është korrespodente e studios televizive ARD në Paris. Artikulli i saj u shfaq për herë të parë në Tages Schau.

Përkthyer dhe përshtatur nga Greek City Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


"Çdo manovër diplomatike që po bëhet për t’i mbyllur rrugën Turqisë..."

“Problemi” turk në Mesdhe (që çon veçse në luftë)

Tensione Greqi-Turqi/ Deklarata e Erdogan

“Do të kryejmë stërvitje ushtarake në Mesdheun lindor”