MENU
klinika

Kudrin: Rusia ia ka dalë për shumë arsye!

RT/ “Kriza financiare në 2009, më e egër se pandemia COVID-19”

28.09.2020 - 19:21

Ekonomia ruse po përballon shumë më mirë pandeminë Covid-19 sesa krizën financiare globale, tha kreu i Dhomës së Llogarive të Rusisë dhe ish-ministri i financave, Alexei Kudrin, në një intervistë ekskluzive me RT.

Ndërsa asnjë vend në botë nuk ishte i përgatitur për pandeminë, Rusia u përball mjaft mirë me sfidën, tha Kudrin. Ekonomia kombëtare është ende e vendosur të përballet me pasoja të ashpra ekonomike dhe mund të zhytet midis katër dhe pesë përqind, por kjo rënie nuk konsiderohet dramatike, si parashikimet e mëparshme, shpjegon ai.

“Situata aktuale ekonomike është sigurisht më e mirë nga sa pritej në fillim të pandemisë,” i tha Kudrin RT. “Për një numër arsyesh, Rusia tani duket shumë më mirë se në 2009, kur ekonomia ra me tetë përqind.”

Ai vuri në dukje se, ndryshe nga rënia e mëparshme ekonomike, kriza aktuale ka detyruar shumë kompani të mbyllen. Kjo është arsyeja pse bizneset ruse, shumica e të cilave nuk morën ndonjë ndihmë të konsiderueshme të qeverisë dhe populli rus tani ka nevojë për mbështetje shtesë, theksoi Kudrin. Në të njëjtën kohë, ndihma shtesë do të jetë e nevojshme nëse vala e dytë e shpërthimit të koronavirusit çon në kufizime të reja.

“Numri i njerëzve që jetojnë në varfëri është rritur me më shumë se një milion gjatë gjysmës së parë të vitit 2020,” tha Kudrin, duke shtuar se kjo shifër aktualisht tejkalon 20 milion. “Qeveria duhet të marrë masa për të ulur varfërinë dhe për të ndihmuar njerëzit. Ne kemi fonde për ta bërë këtë.”

Ai sugjeroi që qeveria mund të bëjë një përjashtim nga rregulli që kërkon që të gjitha të ardhurat nga taksat e fituara nga çmimet e naftës mbi 42 dollarë për fuçi të paguhen në Fondin Kombëtar të Mirëqenies së Rusisë. Sipas zyrtarit, nëse qeveria do të shpenzonte një të tretën apo edhe gjysmën e rezervave të fondit të saj të mirëqenies, kjo nuk do të ishte kritike mes kushteve të tilla të papara.

Pandemia e ka detyruar Rusinë të “bëjë disa rregullime serioze”, tha Kudrin. Ai shpjegoi se zhvillimi i të ashtuquajturit auditim strategjik – që synon të përcaktojë nëse fondet e shpenzuara kishin përmbushur qëllimet e përcaktuara – dhe dixhitalizimi i auditimit tani është detyra kryesore për organin. Rusia gjithashtu ka krijuar një komitet të veçantë ekspertësh për të ndihmuar auditorët nga vende të ndryshme t’i përgjigjen Covid-19, duke përfshirë vlerësimin e ndihmës shtetërore dhe masa të tjera mbështetëse.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Çfarë planesh ka Europa Juglindore?

A e përhapi koronavirusin sinjali 5G?!

Trump shtyn samitin dhe fton Putinin

A do të rikthehet Rusia në G7?