MENU
klinika

Çfarë thonë parashikimet?

RT/ Rusia, ‘mbret’ i eksporteve globale të grurit

24.09.2020 - 15:09

Rusia pret të mbizotërojë eksportet globale të grurit për vitet që vijnë.

Me prodhimin e grurit në Rusi që pritet të kapë nivele rekord këtë vit, vendi ka vazhduar rritjen e eksporteve dhe zgjerimin e listës së blerësve të tij të mundshëm në të gjithë botën.
Agjencia shtetërore e drithërave të Algjerisë tha javën e kaluar se do të fillojë të pranojë importet e grurit nga të gjitha vendet, përfshirë Rusinë, në tenderin e saj të ardhshëm. Deri tani, Rusia ka qenë në gjendje të eksportojë sasi të vogla tek blerësi i tretë më i madh në botë i grurit.

Masa pason Arabinë Saudite që hap tregun e saj për grurë rus vitin e kaluar. Gruri rus përbënte të gjitha ngarkesat e blera në tenderin e fundit të Egjiptit të martën. Rusia gjithashtu ka rritur eksportet e grurit në Turqi, Brazil, Vietnam dhe Tanzani në vitet e fundit.

“Ju mund të shihni një rritje marramendëse si në prodhim ashtu edhe në eksporte nga Rusia,” i tha Bloomberg James Bolesworth, një drejtor në këshilltarin me qendër në MB CRM AgriCommodities, duke shtuar: “Rusia ka investuar shumë për të rritur pjesën e tregut dhe ajo është akoma në rritje.”

Një ekspert tjetër, Andrew Whitelaw, i cili bashkë-administron konsulentin Australian Thomas Elder Markets, tha se ka kuptim që vendet e importit të hapin aksesin në një numër më të madh të furnitorëve. “Kjo ka të ngjarë t’u japë atyre akses në grurë në nivele më të lira në të ardhmen,” shpjegoi ai.

Ekspertët thonë se më shumë shitje ruse në Algjeri mund të jetë një goditje për transportuesit francezë sepse kombi është klienti i tyre më i madh dhe eksportet e Francës jashtë Bashkimit Evropian tashmë parashikohet të përgjysmohen këtë sezon. Akoma, Rusia mund të përballet me më shumë konkurrencë në muajt e ardhshëm nga Kanada dhe Australia, ku korrjet po rriten, thonë ata.

E ndihmuar nga korrja e dytë më e madhe e drithërave ndonjëherë, Rusia pritet të dërgojë 37.5 milion tonë (nga rreth 127.5 milion tonë) të prodhuara këtë sezon. Prodhimi bujqësor rus është rritur më shumë se 20 përqind gjatë gjashtë viteve të fundit. Vendi ka arritur të kapë më shumë se gjysmën e tregut global të grurit në vitet e fundit, duke u bërë eksportuesi më i madh në botë i grurit, falë korrjeve të parakolpëve dhe çmimeve tërheqëse. Që nga fillimi i viteve 2000, pjesa e Rusisë në tregun global të grurit është katërfishuar.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


A do të jetë ky rekordi i radhës?

RT/ Rusia, gati për të korrat e grurit

Eksportuesi më i madh i grurit në botë brenda parashikimeve

RT/ Rusia nuk do t’ja dijë për pandemi!

Nga Adrian Civici/ Rreziku i rritjes së çmimit të grurit

Ndikimi në Shqipëri i bllokimit të eksportit të grurit nga Rusia