MENU
klinika

Përgjigjet mjeku

Si ta kuptoj nëse kam probleme me veshkat?

03.09.2020 - 06:54

“Pyet mjekun” është rubrika më e re, një platformë që bën të mundur kontaktin ndërmjet mjekut dhe pacientit.

Nëse keni ndonjë pyetje, për gjithçka që ju shqetëson në shëndetin tuaj, këtu do të merrni përgjigje nga mjekë me eksperiencë, pa rezervime takimesh dhe duke shmangur radhët e gjata.

Pacientja: Si ta kuptoj nëse kam probleme me veshkat?

Përgjigjet mjeku: Është shumë e rëndësishme të njihen shenjat e dëmtimit të veshkave. Këtu janë simptomat më të zakonshme që tregojnë se veshkat tuaja janë në rrezik:

Ënjtje

Kur veshkat nuk funksionojnë si duhet, ato nuk mund të heqin lëngun e tepërt në trup, gjë që çon në ënjtje të duarve, këmbëve dhe fytyrën. Nëse vëreni një ënjtje të papritur, mund të jetë si pasojë e dështimit të veshkave.

Ndryshime në urinim

Një paralajmërim i hershëm i dështimit të veshkave është një ndryshim në urinim. Këtu janë disa ndryshime që mund të ndodhin:

-Vështirësi në urinimin dhe ndjenjën e presionit;

-Urinë me ngjyrë të errët;

-Urinë të zbehtë në sasi të mëdha ose urinim të shpeshtë;

-Nëse urina është e shkumëzuar ose e shkrifët;

-Urinimi i shpeshtë në mes të natës.

Lëkurë e acaruar

Kur veshkat janë në rrezik, ato nuk mund të heqin mbeturinat nga gjaku, të cilat mund të shkaktojnë skuqje ose kruajtje të rënda. Për shkak të akumulimit të mbeturinave në gjak, lëkura bëhet e acaruar dhe e thatë. Kremrat mund të ndihmojnë në sipërfaqe, por nuk e zgjidhin problemin nëse është i lidhur me dëmtimin e veshkave.

Lodhje

Kur veshkat janë të shëndetshme, një hormon i quajtur EPO ose eritropoietin, i cili është përgjegjës për formimin e qelizave të kuqe të gjakut, formon dhe mban oksigjen. Nga ana tjetër, nëse veshkat janë dëmtuar, numri i qelizave të kuqe të gjakut që përmbajnë oksigjen është më i ulët dhe pastaj muskujt e trurit janë shumë të varfëruar, duke shkaktuar anemi.

Vështirësi në frymëmarrje

Dëmtimet e veshkave mund të shkaktojnë edhe vështirësi në frymëmarrje, sepse trupi mund të vuajë nga mungesa e oksigjenit. E gjithë kjo është për shkak të mungesës së oksigjenit që mbart qelizat e gjakut dhe kjo shkaktohet nga lëngu shtesë që grumbullohet në mushkëri.

Shije metalike në gojë

Kjo ndodh kur mbeturinat grumbullohen në gjak dhe mund të jenë një simptomë e dëmtimit të veshkave në qoftë se ka një ndryshim në zakonet e ngrënies apo humbje të oreksit.

Dhimbje

Një veshkë e dëmtuar mund të shkaktojë dhimbje në pjesën e shpinës. Për më tepër, infeksionet e veshkave ose gurët në veshka shkaktojnë spazma dhe dhimbje intensive.

Marramendje

Anemia shoqërohet me dëmtime renale, sepse truri nuk merr mjaftueshëm oksigjen, gjë që shkakton këtë gjendje. Si rezultat, kjo çon në probleme me përqendrim, marramendje dhe humbje të kujtesës.

Përzierje dhe të vjella

Teksa toksinat dhe mbeturinat fillojnë të grumbullohen në gjak, ato mund të shkaktojnë përzierje të rënda dhe të vjella. Kjo gjithashtu mund të jetë simptomë e një infeksioni të traktit urinar, prandaj sigurohuni që menjëherë të konsultoheni me mjekun, veçanërisht nëse vuani nga dhimbjet e shpinës ose barkut.

Të dridhura

Kur veshkat nuk funksionojnë siç duhet, kjo mund të çojë në mungesë të qelizave të kuqe të gjakut që përmbajnë oksigjen. Kur kjo ndodh, mund të zhvillohet anemia, simptoma e të cilave përfshin një ndjesi konstante të ftohti.

Nëse vëreni ndonjë nga këto simptoma ka të ngjarë që veshkat tuaja të mos funksionojnë siç duhet. Është mirë të kontaktoni një mjek dhe të kryeni kontrollet e nevojshme.

Nëse keni edhe ju pyetje, dhe doni të merrni një përgjigje të shpejtë nga mjekët e “spitalit tonë online”, klikoni këtu. Identiteti juaj do të mbetet anonim.