MENU
klinika

Presidenti Meta jep detaje nga biseda

Takimi me ambasadorët/ “Paprekshmëria e marrëveshjes së 5 qershorit…”

24.09.2020 - 14:03

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot një takim me ambasadorin Luigi Soreca dhe me ambasadorët e tjerë të Bashkimit Evropian të akredituar në Tiranë. Takimi i zhvilluar në Presidencës vjen teksa në fillim të tetorit pritet të publikohet raporti i Progresit për Shqipërinë.

Presidenti Meta thotë se i kishte shprehur shqetësimin për plotësimin e kushteve të vendosura nga Bashkimi Evropian, ndërsa ka theksuar se garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme është kyç për të ardhmen e vendit.

Reagimi i plotë i Presidentit Meta:

Kënaqësi të takohesha sot me Ambasadorët e vendeve anëtare dhe Delegacionit të Bashkimit Europian në Tiranë, përpara publikimit të afërt të Raportit të Progresit për Shqipërinë.

U përcolla disa nga shqetësimet, por dhe angazhimin dhe përkushtimin tim të vendosur, për plotësimin e 6 kushteve të BE, realizimi i të cilave do të jetë përcaktues në nisjen e negociatave të anëtarësimit gjatë Presidencës gjermane.

Theksova se garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme është kyç për të ardhmen europiane të Shqipërisë. Paprekshmëria e frymës dhe gërmës së Marrëveshjes së 5 Qershorit është e vetmja mënyrë për të ecur në këtë drejtim.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


“Vetëm një fajtor për shkeljen e marrëveshjes së 5 qershorit”

Presidenti Meta: Për fatin e tij, po luan me fatin e 4 mln shqiptarëve

Meta: Duartrokas hapjen 100% të listave. Ja çfarë pres!

“Ka politikanë që punojnë kundër interesit kombëtar”