MENU
klinika

Gazsjellësi që e bëri botën "të ziejë"

Të gjithë po i bëjnë presion Merkelit, por…

27.09.2020 - 17:23

Kanë kaluar pesë vjet që kur një konsorcium i ndërmarrjeve të energjisë ra dakord në verën e 2015 për të ndërtuar një tubacion të dytë për të transportuar gaz nga Rusia në Gjermani nën Detin Baltik.

Nord Stream 2 është gati i pëfunduar, 94% e tij është gati, por shqetësimi po rritet midis politikanëve dhe aktivistëve në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Shumë pak njerëz po kundërshtojnë tani për arsye mjedisore, edhe pse aktivistët e gjelbër paralajmërojnë se djegia e më shumë karburanteve fosile do të kontribuonte në emergjencën e klimës.

Megjithatë, pjesa më e madhe e opozitës është politike: gjithnjë e më shumë zëra besojnë se Evropa duhet të varet më pak nga energjia ruse, jo më shumë.

 

“Është plotësisht kundër qëllimit të Bashkimit Evropian”, tha Henna Virkkunen, një eurodeputete finlandeze që ka kundërshtuar prej kohësh tubacionin.

Shanset që projekti të mund të anulohet  tani qëndrojnë në “pesëdhjetë me pesëdhjetë”, shtoi Anders Åslund, një ekonomist suedez dhe bashkëpunëtor i vjetër në Këshillin Atlantik.

“Nëse e shikoni me kujdes, ka vetëm katër vende që janë pro Nord Stream 2, dhe janë Gjermania, Austria, Hollanda dhe Belgjika. Franca nuk është pro, është disii indiferente, ”tha ai për Euronews.

“Suedia është në thelb kundër, por nuk mund të gjejë një arsye ligjore për të qenë kundër. Danimarka natyrisht është kundër. ”

Virkkunen, eurodeputeti finlandez, tha se debati në Finlandë kishte qenë kryesisht për ndikimin në mjedis, me pak diskutime politike. Kishte më shumë një debat në Danimarkë, miratimi i të cilit ishte i fundit që erdhi përmes: agjencia e energjisë e vendit lejoi anijet ruse vetëm dy muaj më parë të fillonin hedhjen e pjesëve të tubacionit rreth Bornholm.

Por është qeveria gjermane ku presioni po rritet, veçanërisht që nga helmimi i muajit të kaluar i figurës ruse të opozitës Alexei Navalny dhe mbërritjes së tij në një spital në Berlin për trajtim. Heiko Maas, ministri i jashtëm gjerman, u citua nga Bild më parë këtë muaj të thoshte se ai i kërkoi Rusisë “mos na detyro të ndryshojmë qëndrimin tonë në Nord Stream”.

Një kakofoni pikëpamjesh vjen nga politikanët në rajon.

Të martën e kaluar, presidenti i Austrisë, Alexander Van der Bellen, këmbënguli se ai nuk shihte asnjë lidhje midis Nord Stream 2 dhe helmimit te Navalny.

Dy ditë më vonë, Parlamenti Evropian përdori një rezolutë që kritikonte Rusinë lidhur me çështjen Navalny për të përsëritur thirrjen e tij të mëparshme për të ndaluar Nord Stream 2 plotësisht.

Të enjten anëtarët e parlamentit të Lituanisë i bënë thirrje Gjermanisë të braktisë plotësisht projektin.

Por për sa i përket Rusisë, incidenti Navalny nuk ka asnjë ndikim dhe projekti nuk duhet të “politizohet”.

“Ky është një projekt komercial që është absolutisht në përputhje me interesat e Rusisë dhe vendeve të Bashkimit Evropian, dhe kryesisht Gjermanisë,” u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov javën e kaluar në një konferencë.

Kur u pyet nga Euronews, Ministria gjermane e Financave nuk pranoi të komentonte nëse qeveria po përgatitej të anulonte Nord Stream 2. Një zëdhënës tha se ishte “në kontakt me qeverinë e SHBA në lidhje me çështjen e sanksioneve” dhe tubacionit.

Burimi: The Guardian, New York Times, The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Vizita e Merkelit në Vilnius

Do t’i mbrojë Gjermania baltikët?