MENU
klinika

Editoriali i The Washington Post

A ka nxjerrë mësim Evropa nga vala e parë e pandemisë?

28.09.2020 - 10:08

Në pranverë, kur pandemia po fillonte, një studim nga Imperial College London theksoi se rezultate të ndryshme do të vareshin nga kufizimi i masave të kontrollit, ose kufijtë dhe “shtypja e virusit”, ose masa më pak kufizuese dhe “zbutje”. ”

Studimi ishte një faktor i rëndësishëm në fushatën për të rrafshuar kurbën.

Por gjithashtu parashikoi që shoqëritë do të luftonin për të mbajtur kufizimet për periudha të gjata kohore dhe se, nëse kufizimet nuk do të hiqeshin, virusi do të “frenohej shpejt”.

Gjashtë muaj më vonë, ja ku jemi.  Disa kombe evropiane po përballen me një rritje të infeksioneve pas heqjes që disa kufizimeve; Shtetet e Bashkuara e pësuan në verë dhe janë ende duke luftuar.

Pandemia po rezulton të jetë një udhëtim i gjatë, me ulje e ngritje të dhimbshme. Pas disa sukseseve të dukshme në fillim, Britania, Spanja dhe Franca po nxitojnë të vendosin masa të reja për të luftuar rritjen e shifrave.

Europe warned of second waves of COVID-19 | Euronews

Kryeministri britanik Boris Johnson njoftoi më 22 shtator masa të reja kontrolli për gjashtë muaj, duke forcuar rregullat për pub-et dhe restorantet dhe duke braktisur përpjekjet për të bindur punëtorët të ktheheshin në zyrat e tyre.

Britania raportoi gati 5,000 raste të reja më 22 shtator, më e larta që nga fillimi i majit. Në Madrid dhe qytetet përreth, policia filloi të ndalonte njerëzit që hynin dhe dilnin nga lagjet që janë mbyllur pjesërisht. Rastet për 100,000 popullsi në Spanjë (293,76) dhe Francë (213,8) kanë tejkaluar Shtetet e Bashkuara (176,62).

Ndërkohë që udhëheqësit evropianë iu afrohen kulmit, ata kanë shmangur bllokimet drakoniane si ato në javët e para të krizës dhe në vend të kësaj iu drejtuan përgjigjeve më të lokalizuara dhe të kalibruara.

Një mësim kryesor i pandemisë është se qeveritë mund të vendosin bllokime vetëm kaq gjatë, duke testuar durimin e njerëzve dhe duke vlerësuar mirëqenien e tyre ekonomike.

 

Duke reflektuar lidhur me këtë, Presidenti francez Emmanuel Macron shkroi në Twitter, “Për të mbrojtur të moshuarit tanë, vigjilenca nuk duhet të thotë izolim. Lidhjet shoqërore dhe familjare janë po aq jetike. Ne duhet të mësojmë të jetojmë me virusin duke përvetësuar të gjitha reflekset e duhura”.

Gjithashtu ndryshe këtë here duket edhe shpërndarja e moshës: Vala e re duket se është përqendruar tek të rinjtë, që mund të thotë se vdekshmëria do të jetë më e ulët dhe sot dihet më shumë për mënyrën e trajtimit të pacientëve me koronavirus.

Derisa të vijë një vaksinë ose terapi efektive e ilaçeve, mënyra se si përhapet virusi do të ndikohet pjesërisht nga pengesat fizike, të tilla si maska ​​për fytyrën, sanitizuesit e duarve dhe distancimi sociale.

Por përcaktuesi i vërtetë është sjellja e njerëzve. Kur veprojnë së bashku dhe bëjnë gjënë e duhur, përhapja e virusit mund të ngadalësohet. Kur nuk e bëjnë këtë, virusi është në lëvizje të pandalshme.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ Konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


”Kosova fitoi një betejë, por jo luftën"

Mikrobiologu: Virusi nuk do zhduket, pritet një valë tjetër…

Si mund të parandalohet e keqja, nëse lëvizet me shpejtësi?

Çelësi kundër valës së dytë të Covid-19!

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Bota po tronditet nga kriza e trefishtë!