MENU
klinika

Specialist armësh në uzinën e Mjekësit

Zbulohet e kaluara e 71-vjeçarit të ekzekutuar nga RENEA

25.09.2020 - 09:22

Qyteti i Elbasanit ka qënë për 5 orë rresht nën terrorin e një 71-vjeçari i cili kërcënonte se do të hidhte në erë pallatin 5 katësh ku jetonte dhe ka qëlluar me automatik drejt forcave të policisë dhe RENEA-s.

Lefter Zhidru ka qëlluar me automatik nga ballkoni i shtëpisë së tij drejt forcave të policisë duke lënë të plagosur 2 kalimtarë të rastit. Forcat RENEA kanë tentuar për rreth 5 orë të negociojnë me 71-vjeçarin për tu dorëzuar, me qëllim që të shmangnin ekzekutimin e tij.

3 snajpera kanë qënë të vendosur në pozicioine të ndryshme për të pasur gjithnjë në kontroll Zhidrun, edhe pse ekzekutimi i tij nuk u shmang dot. Leter Zhidru u ekzekutua nga një plumb në kokë nga një prej snajperave.

Pas ekzekutimit të tij u konstatua se ai kishte në banesë një sasi të konsiderueshme eksplozivi të cilat i kishte montuar me qëllim shpërthimin. Ajo që habiti forcat e policisë dhe RENEA-n ishte fakti se Zhidru kishte njohuri shumë të mira në montimin e lëndëve plasëse dhe armëve luftarake.

71-vjeçari ka punuar një periudhë të gjatë kohe si Specialist në Uzinën e armëve dhe municioneve në Mjekës të Elbasanit. Ky fakt ka bërë akoma më të rrezikuar të gjithë efektivët e policisë dhe forcat RENEA të cilët morën pjesë në këtë opeacion

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Shpërthim e të shtëna, ndërhyn RENEA

Pas 5 orësh rezistencë, ekzekutohet 71-vjeçari në Elbasan


Infektohen 2 efektivë dhe një mësues

Covid shpërthen në shkolla dhe polici

Mes tyre një drejtoreshë shkolle

Raste të reja me COVID-19 në Elbasan

Pas infektimit të 4 punonjësve

Mbyllet përkohësisht Gjykata e Elbasanit

FSHZH shpall tenderin/ Fondi 136 milionë lekë

‘Skënderbej’ i Elbasanit në rikonstruksion

Drejtori i impiantit të mbetjeve në Elbasan iu përgjigjet akuzave

“Mund ta faktojmë që këtu digjen vetëm mbetjet e qarkut!”