MENU
klinika

Ishulli me 24 milionë banorë

200 ditë pa asnjë rast të ri me Covid-19, ky shtet është shembull në luftën me virusin

30.10.2020 - 10:42

Ndërsa shumë vende të botës po përpiqen që të mbajnë nën kontroll valën e dytë të pandemisë së koronavirusit, Tajvani sapo ka shënuar 200 ditë radhazi pa asnjë rast të transmetuar lokal me Covid-19.

Rasti i fundit që ishulli me 23 milionë banorë raportoi me koronavirus ishte në 12 prill, të dielën e Pashkëve. Që nga dita e përhapjes së pandemisë e deri këtë të enjte, Tajvani ka konfirmuar vetëm 553 raste, ku 55 prejt tyre ishin transmetime lokale.

Pavarësisht se është afër Kinës dhe ka vëllime të larta udhëtimesh dhe tregtie, Tajvani ka regjistruar vetëm shtatë vdekje nga Covid-19 gjatë kësaj periudhe të pandemisë.

Arritja historike e Tajvanit vjen në një javë kur Franca dhe Gjermania po vendosin bllokime të reja dhe Shtetet e Bashkuara identifikuan një rekord prej 88,000 raste plus në ditë.

Tajvanit nuk i është dashur kurrë të vendosë masa të rrepta. As nuk iu drejtua kufizimeve drastike të lirive civile, si në Kinën kontinentale.

Por në vend të kësaj, përgjigja e Tajvanit u përqendrua në shpejtësinë. Autoritetet tajvaneze filluan të kontrollonin pasagjerët e fluturimeve direkte nga Wuhan, ku virusi u identifikua për herë të parë, në 31 dhjetor të vitit 2019.

Rastin e parë Tajvani e konfirmoi në 21 janar të 2020-s. Menjëherë ndaloi banorët e Wuhan që të udhëtonin drejt ishullit. Të gjithë udhëtarëve që mbërrinin nga Kina kontinentale, Hong Kong dhe Makao u kërkohej t’i nënshtroheshin testimit të Covid-19.