MENU
klinika

Nga The Washington Post

Putin përdor teknologji të reja, por taktika të vjetra!

21.10.2020 - 07:08

Diku nën zhurmën e një regjimi kriminal në pushtet mbetet një komb i madh, duke vuajtur, Rusia.

Për Rusinë, dy gjëra kanë qenë gjithmonë të vërteta: Ajo nuk mund të pushtohet dhe nuk është udhëhequr kurrë mirë.

Asnjë komb nuk ka vuajtur më shumë për të zmbrapsur pushtuesit. Princi Alexander Nevsky sakrifikoi mijëra njerëz në Betejën e Akullit të mbytur në gjak. Aleksandri I dogji qytetet dhe fushat e tij në 1812 për ushtrinë pushtuese të Napoleonit.

Por, populli rus nuk ka qenë kurrë aq i fortë sa të kërkojë një qeveri të mirë. Ata prodhojnë poetë të mëdhenj, romancierë të mëdhenj, muzikantë të mëdhenj, por rrallë udhëheqës të mëdhenj.

Për dy dekada, Vladimir Putin u bie këmbanave të vjetra të nacionalizmit rus . Një aktakuzë nga prokurorët federalë tregon kapitullin e fundit në këtë përrallë.

Sipas NdihmësProkurorit të Përgjithshëm John Demers, kreu i sektorit të sigurimit kombëtar të Departamentit të Drejtësisë: “Asnjë vend nuk i ka përdorur aftësitë e tij kibernetike aq keqdashëse dhe të papërgjegjshme sa Rusia, duke shkaktuar dëme kolaterale të paprecedentë për përparësi të vogla taktike dhe për të kënaqur egon. ”

Sipas aktakuzës, midis shumë sulmeve nga skuadra e zgjedhur e inxhinierëve të Putinit ishin akte të ndryshme sabotimi kundër Lojërave Olimpike Dimërore 2018 në Korenë e Jugut. Pse të sulmojmë Lojërat Olimpike?  Rusia donte të hakmerrej pasi atletët e saj nuk u lejuan të garonin. Po pse ishte kjo? Rusia ishte ndëshkuar për komplotin më të përhapur të dopingut të zbuluar ndonjëherë nga autoritetet ndërkombëtare në kohë reale.

Por Putini nuk ndalet këtu, vazhdon akuza e jashtëzakonshme.

E njëjta njësi elitare e ushtrisë ruse që dyshohet se hakoi Lojërat Olimpike, dhe, po, zgjedhjet presidenciale 2016 në Shtetet e Bashkuara, ka vepruar në të gjithë botën, pretendojnë prokurorët federalë.

Ata akuzohen për heqjen e energjisë elektrike për qindra mijëra ukrainas në mes të dimrit . Hakerat janë akuzuar për pengimin e hetimit të helmimit të mundshëm të Rusisë ndaj ish-spiunit Sergei Skripal. Skuadra dyshohet se ka ndërhyrë në zgjedhjen e Presidentit francez Emmanuel Macron.

Rusia dyshohet se kontrollon qeveritë, organizatat joqeveritare dhe korporatat private; asnjë krim në internet nuk është shumë i madh apo shumë i vogël për mjeshtrat e tastierave të Putinit.

Ata praktikojnë atë që kuptohet më mirë si luftë guerile kundër ligjit dhe rendit botëror.

Se çfarë ndikimi mund të ketë aktakuza është e vështirë të parashikohet.

Putini nuk ka gjasa të arrestojë  personat e akuzuar; Sanksionet e gjera ndërkombëtare kanë pasur efekt minimal.

Putini është një car nga forma klasike ruse, i gatshëm ta nënshtrojë popullin e tij për të ruajtur kontrollin e tij.

Ai beson se ndikimi kulturor dhe ekonomik perëndimor është një lloj pushtimi i shekullit 21. Çfarëdo që ndan Perëndimin dhe aleatët e tij vjen erë fitore në hundën e tij.

Fakti që presidenti i Shteteve të Bashkuara,, është një nga të paktët liderë botërorë që duket se nuk e kupton se çfarë mendon homologu i tij rus, nuk ndihmon aspak.

Trump takohet privatisht me Putinin. Trump bisedon me Putinin në telefon.

Në librin e tij të fundit “Harta e re: Energjia, klima dhe përplasja e kombeve”,Daniel Yergin shpjegon rrethin e ngushtë të Putinit.

Pavarësisht pasurive njerëzore të mrekullueshme të Rusisë, kombi mbetet shumë i varur nga mallrat e papërpunuara, veçanërisht nga nafta dhe gazi natyror.

Rritja e Shteteve të Bashkuara si një prodhues kryesor i energjisë,ka bërë që të bjerë çmimi i naftës.

Sjellja e keqe e Putinit është mënyra e tij për të qëndruar i rëndësishëm në skenën botërore pavarësisht një ekonomie të dobët .

Kokëfortësia e rusëve, është në një mënyrë të çuditshme tragjedia e kombit.

Ata janë të kënaqur të mbijetojnë, të durojnë, kur pasuria e tokës së tyre të bukur ofron shumë më tepër.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Ai është peng i ideologjisë...

Spiunazhi është fuqia dhe “burgu” i Putinit!