MENU
klinika

Russia Today/ Putin: Nuk ka nevojë të...

A do të vazhdojë shkurtimi i prodhimit të naftës?

23.10.2020 - 16:00

Rusia nuk përjashton mundësinë që OPEC + të mund të zgjasë me 7.7 milion fuçi në ditë shkurtimet e prodhimit në vitin e ardhshëm, sipas Presidentit rus Vladimir Putin.

Komentet mund të jenë thjesht lëvizje drejt një tregu që kërkon me siguri se prodhimi i naftës nuk do të rritet shumë shpejt përtej kërkesës. Por Rusia në të kaluarën ka hezituar të mbajë fundin e saj të shkurtimeve të prodhimit të naftës, kështu që çdo përmendje që po mendon edhe për një ngadalësim të ngadaltë të shkurtimeve është i rëndësishëm.

Në fakt, Rusia nuk kishte arritur të ulte prodhimin e saj të naftës në nivelin për të cilin ishte pajtuar për pjesën më të madhe të periudhës së shkurtimeve në 2019 dhe në fillim të 2020. Rusia gjithashtu ishte shkëndija që ndezi luftën e çmimit të naftës midis saj dhe Arabisë Saudite dhe si parazgjedhje Shtetet e Bashkuara, kur refuzuan të bien dakord për shkurtime shtesë duke përdorur argumentin se ndërsa OPEC zvogëlon prodhimin e saj, ajo hap derën për prodhuesit Amerikanë rritet e tyre.

Vladimir Putin ka pasur disa diskutime me Arabinë Saudite dhe Shtetet e Bashkuara për gjendjen e tregjeve të naftës. “Ne besojmë se nuk ka nevojë të ndryshojmë asgjë në marrëveshjet tona,” tha Putini. “Ne do të shikojmë se si po rimëkëmbet tregu. Konsumi është në rritje.”

Putini shtoi se ata nuk “përjashtuan” mundësinë që OPEC + të mbajë shkurtimet aktuale të prodhimit në vend që t’i heqë ato me ritmin për të cilin ishte dakorduar fillimisht.

Por Putini nuk u ndal këtu. “Nëse është e nevojshme, mbase, ne mund të marrim vendime të tjera për ulje të mëtejshme. Por ne nuk e shohim një domosdoshmëri të tillë tani,” tha Putin, duke intimuar se më shumë shkurtime ishin të paktën të mundshme.

Gatishmëria e Rusisë për të konsideruar edhe shkurtime shtesë ose duke pritur më gjatë për të lehtësuar shkurtimet sesa ishte planifikuar do të shihet pozitivisht nga tregjet, të cilat kanë luftuar për të dalë nga një rutinë ku çmimet e naftës kanë tregtuar në një brez relativisht të ngushtë për muaj.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN