MENU
klinika

Shorti i Champions League

Bayern “peshkon” Atleticon, rikthehet dueli Ronaldo-Messi

01.10.2020 - 17:21

Është hedhur shorti i grupeve të Champions League për sezonin e ri 2020-2021. Nuk kanë munguar përplasjet e fortë në grupe. Kështu, kampionët e Bayern janë në një grup me Atletico Madrid.

Juventus ka “peshkuar” Barcelona-n dhe do të kemi edhe njëherë tjetër përballjes mes Cristiano Ronaldos dhe Lionel Messit, të paktën 2 të tilla. Tjetër risi ishte rënia në një grup e PSG me Manchester United dhe Leipzig.

Ndeshjet e grupeve do të nisin më 20 dhe 21 tetor. Finalja e Ligës së Kampionëve 2020/2021 është caktuar për 29 maj 2021 në Stadiumin Olimpik Ataturk në Stamboll, Turqi.

Raundi i 16 është caktuar për 16 Shkurt dhe 17 Mars; çerekfinalet midis 6 dhe 14 Prill, pasuar nga gjysmëfinalet midis 27 Prill dhe 5 Maj. Ekzistojnë tre të sapoardhur. Hera e parë për Krasnodar dhe Midtjylland, kurrë në historinë e tyre deri në këtë fazë të garës.

Me ta, gjithashtu Rennes, i cili u kualifikua i treti në Ligue 1. E fundit përvoja e dytë për hungarezët e Ferencvaros, të cilët në Kupën e Kampionëve arritën në çerekfinale në vitet e arta, por Liga e fundit e kampionëve (dhe të vetëm) që ata luajtën ishte në 1995/1996.

Lokomotiv Moscow, paraqitja e fundit në 2003, do të përballet me grupet për herë të gjashtë në historinë e saj. Duke folur për kthimet, ka gjithashtu vend për Lazio, i cili do të hyjë në fazën e grupeve për herë të dytë në epokën e Lotito: e fundit në sezonin 2007/2008.