MENU
klinika

Nga The Washington Post

Do të fitojë Trump apo Biden? Erdoganin nuk po e zë gjumi…

23.10.2020 - 07:50

Pjesa tjetër e botës gjithmonë i shikon zgjedhjet e SHBA me shumë interes, duke e ditur shumë mirë se ajo që do të ndodhë në Uashington do të jehoJë në të gjithë globin.

Por për disa autokratë të cilët kanë vendosur të gjitha çipat e tyre në marrëdhëniet e tyre personale me Presidentin Trump, fatet e tyre mund të jenë gati të ndryshojnë për keq, dhe ata e dinë.

Pak udhëheqës të huaj do të shikojnë zgjedhjet presidenciale të SHBA më nga afër se Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, i cili gjatë katër viteve të fundit ka patur marrëdhënie të mira me Trump.

Erdogan fitoi më shumë nga aftësia e tij për të bindur , disa do të thoshin manipuluar, presidentin. Por ai gjithashtu ka më shumë për të humbur nëse Trump mposhtet nga ish-nënkryetari Joe Biden më 3 nëntor.

Erdogan ndoshta ishte befasuar  nga nderet që i ka bërë Trump, të cilin ai e quan “miku i tij i dashur”.   Favori më i madh që Trump bëri ndonjëherë për “mikun e tij të dashur” ishte të injoronte ligjin që kërkonte të sanksiononte Turqinë për blerjen e sistemit raketor S-400 rus.

Biden ka qenë shumë kritik ndaj Turqisë dhe Erdogan gjatë gjithë fushatës.

Ai nuk ka gjasa të ndalojë shtyrjen e sanksioneve.

“Si një anëtar i NATO-s kemi pritshmëri të caktuara nga Turqia dhe për shumë vite kemi qenë të durueshëm,” më tha Kinzinger. “Por në një moment ne duhet t’u përgjigjemi aktorëve të këqij. Populli turk është mik i shkëlqyer dhe aleat. Fatkeqësisht, Erdogan e ka lënë mënjanë këtë. ”

Mundësia e sanksioneve po minon besimin në ekonominë turke dhe po rëndon monedhën e saj tashmë të dobësuar.

Në intervistë, Biden thotë se Shtetet e Bashkuara duhet të mbështesin përpjekjet e opozitës së brendshme të Erdogan për ta mposhtur atë në zgjedhje, duke shtuar se Erdogan “duhet të paguajë një çmim” për keqbërjet e tij.

Armiqësia midis Erdogan dhe Biden shkon edhe më tej. Në janar 2016, kur Biden udhëtoi për në Turqi, ai kritikoi haptazi Erdoganin dhe u takua publikisht me udhëheqës nga grupet e shoqërisë civile.

Një ish-zyrtar i Departamentit të Shtetit më tha se Erdogan ishte aq i nxehur sa ai u fut në një takim privat midis bashkëshortëve të tyre dhe i tha Jill Biden se ajo duhet të vinte burrin e saj nën kontroll.

“Turqia nuk dëshiron të largohet nga NATO, por ajo dëshiron të ketë një politikë të jashtme të pavarur,” tha Steven Cook, një anëtar në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë.

Një administratë e Biden do të duhet të gjejë një kornizë që lejon bashkëpunimin aty ku është e mundur, por bën pas kur është e nevojshme.

Nëse Biden fiton, udhëtimi falas i Erdogan do të ketë përfunduar.

Një dinamikë e ngjashme mund të jetë edhe për të tjerët, Princin e Kurorës Saudite Mohammed bin Salman, Presidentin egjiptian Abdel Fatah al-Sissi, Kryeministrin hungarez Viktor Orban dhe Presidentin rus Vladimir Putin.

Arsyeja pse Shtetet e Bashkuara janë të ndryshme nga këto vende është se presidentët tanë dalin jashtë dhe Kongresi përfundimisht thotë fjalën e tij.

Nëse Erdogan dhe të tjerët nuk janë shqetësuar ende për këtë, ata duhet të shqetësohen.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Washington Post/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Tensionet me Turqinë/ Greqia shpresat te BE

‘Le Monde’: Erdogan s’do heqë dorë nga qëllimet e tij!