MENU
klinika

Analiza e The Times

Erdogan është bërë më “Putin” se vetë Putini!

24.10.2020 - 07:57

Turqia gjithnjë e më shumë po futet në konflikte me forca të mbështetura nga Rusia dhe suksesi i saj në to ka qenë poshtërues për Presidentin Vladimir Putin gjatë gjithë vitit.

Kohët e fundit Turqia mbështeti luftën e Azerbajxhanit kundër Armenisë së mbështetur nga Rusia për Nagorno-Karabakun. Rajoni është një mbetje e rënies së Bashkimit Sovjetik dhe është i vendosur në Azerbajxhan, por ka një popullsi dhe udhëheqje kryesisht armene etnike.

Turqia është aleate me Azerbajxhanin, ndërsa Rusia mbështet Armeninë dhe ka një bazë ushtarake në vend.

‘Më shumë Putin se Putin’

Analistët ushtarakë besojnë se guximi në rritje i Turqisë buron nga Presidenti Rexhep Tajip Erdogan që thjesht vepron si Putini.

“Erdogan është bërë më Putin se Putini,” tha një analist ushtarak i NATO-s me qendër në Lindjen e Mesme.

Ata besojnë se Erdogan u inkurajua nga (mos) ndëshkimi që Putini ka marrë nga Perëndimi për praninë afatgjatë në Siri dhe Libi dhe aneksimin e pjesëve të mëdha të Ukrainës.

Gjatë vitit të kaluar Turqia gjithashtu ka ndërhyrë në konfliktet në Siri dhe Libi.

“Erdogan shikon Putinin dhe mendon, pse të mos bëjmë të njëjtën gjë?” tha analisti. “Këto taktika rezultojnë të funksionojnë më së miri.”

Burimi i referohej vendosjes së Turqisë të një sërë dronësh të armatosur të prodhuar në vend dhe të lira, të cilët kanë qenë në gjendje të shkatërrojnë një numër të madh të automjeteve të blinduara. Turqia ka përdorur gjithashtu avionët pa pilot në Nagorno-Karabak.

Në fillim të këtij viti, Rusia dërgoi mercenarë, armë dhe mbështetje ajrore për forcat në Libi besnike të komandantit të luftës Khalifa Haftar, për të luftuar qeverinë e vendit.

Në atë kohë, Putini, dhe aleatët e tij në Egjipt dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, menduan se do të shkonin drejt një fitoreje që do të rezultojë në marrëveshje fitimprurëse të naftës, një prani ushtarake afatgjatë dhe një qeveri miqësore në një pjesë kryesore të botës.

Por Turqia gjithashtu,  dërgoi forca për të mbështetur qeverinë e Tripolit,  e cila në fund të fundit ndaloi përparimin rus dhe detyroi një armëpushim dhe negociata. Tetorin e kaluar, ushtria turke hyri në provincën Idlib të Sirisë për herë të parë për të detyruar një kthim pas të trupave të qeverisë siriane të mbështetur nga Rusia. Pas disa javësh shkëmbimi zjarri, Turqit, përsëri të mbështetur nga dronët, ndaluan avancimin Sirian.

‘Një luftë pa humbje’

Suksesi i Turqisë në Libi dhe Siri vetëm sa e kanë bërë më të lehtë për të që të ndërhyjë në emër të Azerbajxhanit në Nagorno-Karabak tani. Kostoja ushtarake është vetëm disa dronë dhe sirianë të zëvendësueshëm.

Rusia, ndërkohë, ka kufizuar përgjigjen e saj ndaj konfliktit. Edhe pse mbështet Armeninë, Putini nuk ka një marrëdhënie të keqe me Azerbajxhanin.

Të enjten Konstantin Zatulin, një anëtar kryesor i komitetit të inteligjencës së Dumës Ruse, tha se Rusia nuk do të respektojë kërkesën e Gjeorgjisë që hapësira e saj ajrore të mos përdoret për të furnizuar asnjë nga palët e konfliktit, sipas një përkthimi nga studiuesi Max Fras.

Gjeorgjia kufizohet me Rusinë, Armeninë dhe Azerbajxhanin dhe kërkesa e saj do ta bënte të vështirë dërgimin e ndihmave për Armeninë pa dalje në det.

Nate Schenkkan, drejtor për kërkime speciale në Freedom House, shkroi në Twitter se duke hyrë në konfliktin e Nagorno-Karabakut, Turqia duket se ka vendosur të injorojë mundësitë e kritikës ndërkombëtare ose sanksioneve afatshkurtra, gjë që Putini ka bërë në mënyrë të përsëritur gjithashtu.

Por ndërsa pasojat afatgjata për një agresion të tillë nga Turqia mbeten të paqarta, pasojat afatshkurtra për planet e Putinit në Lindjen e Mesme dhe Grupet e Kombeve janë, tha analisti i NATO-s.

“Derisa Rusia të ndalojë” Turqinë të vendosë avionët e saj të lirë “, Putini do të ketë një problem,” tha analisti.

Përkthyer dhe përshtatur nga The Times/ konica.al

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Kundër njëri-tjetrit për Armeninë e Azerbajxhanin

Putini e ka toleruar mikun e tij shumë herë. Tani jo më!

Ç'pritet nga përshkallëzimi i tensioneve?

Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ Po nëse ndërhyn Putin e Erdogan?