MENU
klinika

Përplasjet në Detin Mesdhe

Erdogan jep lajmin: Ne kemi zbuluar rezerva të reja gazi në Detin e Zi

17.10.2020 - 20:10

Zbulimi i 405 miliardë metra kub gaz në Detin e Zi u bë publike nga Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, duke iu referuar burimit më të madh të gazit natyror që Turqia ka identifikuar në historinë e saj në Detin e Zi.

Duke vizituar platformën e shpimit Fatih, Erdogan u tha punëtorëve: ” Ne i kemi dhënë kombit tonë lajmin e mirë që ka pritur për vite me rradhë, si rezultat i punës suaj të zellshme dhe të suksesshme.”

Për të theksuar shfaqjen e komunikimit, presidenti turk veshi uniformën e punës të përdorur nga ekuipazhi i Fatih për t’u fotografuar.

”Në emrin tim dhe kombit tim, ju falenderoj“, dhe me gjithë zemër uroj dhe grupet e punës në Barbara, e Reis Orouts, të Yavuz z, duke thënë se ai shpresonte dhe se Allahu është në anën e tyre.

“Anija jonë vazhdoi të operojë pas zbulimit të fushës së parë të gazit. Gjatë studimeve të reja, u zbuluan edhe 85 miliardë metra kub gaz. Vëllimi i përgjithshëm tani është 405 miliardë metra kub”, tha ai.

Në gusht, Rexhep Tajip Erdogan tha se pajisja e shpimit Fatih kishte përcaktuar rreth 320 miliardë metra kub gaz, më e madhja në historinë turke.

Disa muaj më parë, Ministri turk i Energjisë dhe Burimeve Natyrore Fatih Donmez tregoi se autoritetet turke mund të kërkojnë një tender ndërkombëtar për të ndërtuar një tubacion gazi për të transportuar gaz në bregdet.