MENU
klinika

RT/ Hap derën për marrëveshje me Pekinin

Filipinet ndalon kërkimin e naftës në Detin e Kinës Jugore

17.10.2020 - 13:15

Filipinet hoqën një moratorium për kërkimin e naftës dhe gazit në Detin e Kinës Jugore që mund të çojë në një ndërmarrje të përbashkët për të kërkuar burime.

Presidenti filipinas Rodrigo Duterte ka miratuar rekomandimin e Departamentit të Energjisë të vendit për të hequr moratoriumin për eksplorimin në Detin Filipine Perëndimor, tha sekretari i energjisë Alfonso Cusi, siç raportohet nga Reuters. Kontraktorët e shërbimeve të tre blloqeve në Detin Filipine Perëndimore tashmë janë njoftuar se ata mund të rinisin kërkimet në licencat e tyre përkatëse, shtoi Cusi.

Moratoriumi u vendos nga paraardhësi i Duterte Benigno Aquino III kur Filipinet çuan Kinën në gjykatë për mosmarrëveshjen e gjatë për pretendimet territoriale të ujit në Detin e Kinës Jugore.
Një gjykatë në Hagë në vitin 2016 vendosi kundër pretendimeve të Kinës dhe në favor të Filipineve. Kina, megjithatë, nuk e ka pranuar vendimin, i cili ka rritur tensionet në zonë. Në vend të kësaj, ajo ka vazhduar me axhendën e saj, sipas së cilës pjesa më e madhe e detit është ujëra kineze. Mosmarrëveshja për një kohë të gjatë në Detin e Kinës Jugore përfshin pretendime territoriale nga Kina, si dhe Vietnami, Filipinet, Tajvani, Brunei dhe Malajzia. Kina ka pretendime territoriale për rreth 90 për qind të Detit të Kinës Jugore, gjë që e ka vënë atë në kundërshtim me fqinjët e saj.

Heqja e moratoriumit të Filipineve ishte pjesë e përpjekjeve të Duterte për të vazhduar me një marrëveshje të mundshme të kërkimit të naftës me Kinën, goditjet e gjera të të cilave u ra dakord në 2018.

Në fund të vitit të kaluar, ministrat e jashtëm kinezë dhe filipine nënshkruan një marrëveshje për të dy vendet për të ndjekur kërkime të përbashkëta të naftës dhe gazit në Detin e Kinës Jugore.
Bisedimet midis dy vendeve për potencialin e naftës dhe gazit të Detit të Kinës Jugore dhe si ta shfrytëzojnë atë kanë vazhduar për vite me radhë. Sidoqoftë, një marrëveshje ka qenë e vështirë të arrihet, kryesisht për shkak të pretendimeve territoriale të Kinës për pellgun, të cilat mbulojnë pothuajse tërësinë e saj.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Pasojat e Koronavirusit

Ekonomitë më të mëdha në rrezik


Brexit, një kaos për firmat britanike

Me marrëveshje ose jo do të ketë burokraci në kufij

Covid-19 dhe konkurrentët e rinj

Bie numri i abonentëve të rinj në Netflix

Nga Russian Today/ Më shumë dhimbje sesa fitim

Lufta tregtare nuk arrin të rritë prodhimin e SHBA

Nga BBC: Dimër i gjatë për të papunët

Bllokimet ‘mbytin tregun e punës’