MENU
klinika

Nga Russian Today/ Grurë dhe lopë

Frika po nxitin vendet të grumbullojnë ushqim

17.10.2020 - 12:12

Furi i blerjeve të koronavirusit ka arritur në nivelin qeveritar ndërsa vendet kanë filluar tashme të grumbullojnë ushqime nga frika se efekti i pandemisë në zinxhirët e furnizimit global mund të shkaktojë rritje të çmimeve.

Kombet e varura nga importi i ushqimit duket se janë më të shqetësuarit për mungesat e mallrave bujqësore pasi numri i infeksioneve të koronavirusit vazhdon të rritet. Për shembull, Egjipti, importuesi më i madh i grurit globalisht, rriti blerjet me pothuajse 40 përqind nga viti në vit midis korrikut dhe gushtit. Zyrtarët e vendit më herët i thanë Reuters se Kajro dëshiron të ketë “të mira thelbësore” të mjaftueshme për jo më pak se gjashtë muaj si një masë paraprake në dritën e pandemisë në vazhdim.

Shumica e furnizimeve me grurë të Egjiptit vijnë nga Rusia, e cila prezantoi një kuotë të eksportit të grurit në gjysmën e parë të këtij viti për të mbrojtur tregun e saj të brendshëm. Masa u konsiderua alarmante pas pasigurisë së koronavirusit, por analistët thanë se bota nuk do të mbetet pa grurë rus pasi mund të gjenden furnitorë alternativë.

Jordania gjithashtu ka rritur blerjet e grurit. Sipas një raporti të Bloomberg, rezervat e grurit të vendit arritën një rekord 1.35 milion tonë. Ndërsa kjo është e mjaftueshme për të mbuluar nevojat e vendit për një vit e gjysmë, qeveria po shqyrton shtimin akoma më shumë të ushqimit në rezervat e saj strategjike për të siguruar bukën.

Në fillim të këtij viti, Emiratet e Bashkuara Arabe importuan 4,500 lopë nga Uruguai për të njëjtën arsye. Kombi tha se ishte vetëm dërgesa e parë e tillë dhe ishin të vendosur të vepronin s♪7rish në të njëjtën mënyrë.

“Covid-19 ka detyruar konsumatorët të kalojnë nga menaxhimi i inventarit në kohë në një qasje më konservatore”, thanë analistët e Bankës së Amerikës, cituar nga Bloomberg. “Rezultati është që konsumatorët po mbajnë më shumë inventar si një masë paraprake kundër ndërprerjeve të furnizimit në të ardhmen.”

Hapa të ngjashëm u ndërmorën nga Maroku dhe Pakistani. Megjithatë, analistët vunë në dukje se disa nga importet e rritura vijnë nga dëshira e kombeve për të blerë mallra paraprakisht për të shmangur pagimin e më shumë parave për to më vonë. Blerjet e gjera të kombinuara me faktorë të tjerë, duke përfshirë kërkesën e fortë nga Kina, e cila ka qenë duke u marrë me përmbytje dhe mot të keq, tashmë kanë rritur çmimet.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


The Economist: Çfarë duhet të bëjnë vendet e varfëra?

‘Në kosh’ vite të tëra përparimi në luftën kundër varfërisë


Brexit, një kaos për firmat britanike

Me marrëveshje ose jo do të ketë burokraci në kufij

Covid-19 dhe konkurrentët e rinj

Bie numri i abonentëve të rinj në Netflix

Nga Russian Today/ Më shumë dhimbje sesa fitim

Lufta tregtare nuk arrin të rritë prodhimin e SHBA

Nga BBC: Dimër i gjatë për të papunët

Bllokimet ‘mbytin tregun e punës’