MENU
klinika

Çështja do dërgohet deri në KE

Greqia dhe Qipro kundër rihapjes së Varosha-s nga Turqia

09.10.2020 - 16:59

Greqia ka deklaruar se nëse Turqia nuk anullon rihapjen e një pjese të qytetit fantazëm qipriot të Varoshës, ajo mund të kërkojë të sanksione ekonomike.

Të enjten, trupat turke rihapën një pjesë të ish-zonës turistike që u kthye në një qytet fantazmë gjatë luftës në 1974, duke shkaktuar polemika përpara zgjedhjeve në Qipron e Veriut.

“Turqia duhet të bëjë një hap prapa. Nëse jo, javën e ardhshme si Qipro ashtu edhe Greqia do të shtrojnë çështjen për diskutim në udhëheqësit e BE në Këshillin Evropian në datat, 16-17 Tetor,” tha zëdhënësi i qeverisë Greke Stelios Petsas.

Anëtarët e BE, Greqia dhe Qipro kërkuan sanksione kundër Turqisë javën e kaluar, në shenjë hakmarrje për kërkimet turke për naftë dhe gaz në brigjet e Qipros.

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka dënuar masën për të rihapur Varoshën.
“Ky vendim është një shkelje e qartë e rezolutave të Këshillit të Sigurimit të KB. Greqia do të mbështesë të gjitha përpjekjet përkatëse të Republikës së Qipros,” tha ai. Varosha u evakuua dhe u bë tokë fantazmë kur Turqia pushtoi Qipron në 1974, në përgjigje të një grushti shteti të nxitur nga Greqia në ishull.

Qipriotët grekë tani jetojnë në Republikën e Qipros në jug të ishullit, ndërsa Turko-Qipriotët jetojnë në një zonë veriore ende të pushtuar nga trupat turke.

KB ka bërë thirrje që Varosha t’u kthehet ish-banorëve të saj Greko-Qipriotë, ose të paktën forcës paqeruajtëse të KB “UNFICYP”.

Lëvizja e fundit nga Turqia rrezikon përpjekjet ndër dekada për të arritur një ribashkim politik të ishullit si një shtet federal, dy-komunal.

Është gjithashtu një shuplakë për BE, e cila javën e kaluar i rezistoi thirrjeve Greke dhe Qipriote për sanksione mbi kërkimin e hidrokarbureve të Turqisë në rajon.

Të enjten, Mitsotakis dhe presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen lëshuan një deklaratë të përbashkët duke i bërë thirrje Turqisë të respektojë rezolutat e kaluara të Këshillit të Sigurimit të KB.

Por zyrtarët turq dhe turko-qipriotë këmbëngulin se vendimi për të rihapur një pjesë të Varoshës nuk do të prekë të drejtat e pronarëve të pronave greko-qipriote pasi që është vetëm plazhi që po hapet.

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan njoftoi rihapjen e Varoshës të martën, në një konferencë të përbashkët shtypi me kryeministrin e komunitetit turko-qipriot, Ersin Tatar.

Udhëheqësi turko-qipriot, Mustafa Akinci beson se vendimi është një përpjekje për të ndikuar në rezultatin e zgjedhjeve presidenciale të së dielës në veri të ishullit.

Ai e quajti njoftimin nga Ankaraja një “turp për demokracinë tonë” dhe “ndërhyrje në zgjedhjet tona”. Ndryshe nga anëtarët e tjerë të kabinetit, Akinci është pro një pavarësie më të madhe nga Turqia. Akinci ka folur publikisht kundër rihapjes së Varoshas.

F.H.

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN


Përplasjet në Detin Mesdhe

Turqia dhe Greqia të gatshme për dialog