MENU
klinika

Nga Russian Today

ISIS bën thirrje për sulme ndaj industrisë saudite të naftës

25.10.2020 - 18:31

Shteti Islamik u ka bërë thirrje anëtarëve të tij të fillojnë të shënjestrojnë infrastrukturën e naftës në Arabinë Saudite si ndëshkim për Mbretërinë që ngroh deri në Izrael.

“Synimet janë mjaft… Filloni duke goditur dhe shkatërruar tubacionet e naftës, fabrikat dhe objektet që janë burimi (i të ardhurave) i qeverisë tirane,” tha një zëdhënës i grupit terrorist në një mesazh të regjistruar të cituar nga Reuters.

Arabia Saudite hapi hapësirën e saj ajrore për fluturime midis Izraelit dhe disa fqinjëve në një lëvizje historike për Lindjen e Mesme. Sipas deklaratës së Shtetit Islamik, kjo ishte e mjaftueshme për ta kthyer Mbretërinë në një shënjestër të vëmendjes së grupit.

Arabia Saudite ka qenë shënjestër e sulmeve të Shtetit Islamik edhe në të kaluarën, edhe pse kurrë në një shkallë të krahasueshme me atë që bëri grupi terrorist në Siri dhe Irak. Tani, ajo po merr pjesë në sagën Izraelo-Palestine, duke bërë thirrje për një paqe të qëndrueshme dhe të qëndrueshme midis të dyve.

Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreini, të dy aleatë të Riadit, kohët e fundit krijuan lidhje zyrtare diplomatike me shtetin e Izraelit në një palë marrëveshjesh të ndërmjetësuara nga administrata amerikane. Lëvizjet, të lavdëruara nga Uashingtoni dhe Jeruzalemi, tërhoqën kritika nga palestinezët, për të cilët një marrëveshje midis shteteve arabe dhe armikut përfundimtar duhet të ketë qenë një goditje e rëndë.

Deri në dy marrëveshjet, pozicioni i unifikuar arab mbi marrëdhëniet Izrael-Palestinë ishte se marrëdhëniet bilaterale midis secilit shtet arab dhe Izraelit do të fillojnë vetëm kur Palestina të bëhet një shtet i pavarur. Si rezultat, qeveria palestineze ka ndërprerë lidhjet me Uashingtonin. Arabia Saudite ende e ndjek këtë qëndrim.

Pas nënshkrimit të marrëveshjes së Bahreinit me Izraelin javën e kaluar, Shteti Islamik dënoi masën, duke akuzuar Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahrein dhe Arabinë Saudite për demonstrimin e “nënshtrimit ndaj kryqtarëve”, raportoi Associated Press.

“Këtu tani, hebrenjtë kanë ardhur tek ju dhe po ecin lirshëm në rrugët dhe vendet tuaja, duke u ndjerë të sigurt dhe të sigurt me miratimin nga tiranët tuaj dhe të mbështetur nga dekretet tuaja”, zëdhënësi i grupit, Abu Hamza al-Qurayshi. Regjistrimi me thirrjet për të synuar objektivat e Arabisë Saudite erdhi menjëherë pas.

/Përkthyer dhe përshtatur për Konica.al nga RT