MENU
klinika

Para politikës

Ja punët që duhet të bënin disa nga udhëheqësit botërorë për të siguruar jetesën

17.10.2020 - 16:36

Udhëheqësit botërorë, si gjithë të tjerët, nuk duhet të kuptohen vetëm nga puna që kanë tani ose nga paratë që pretendojnë të kenë bërë gjatë rrugës. Si të gjithë të tjerët, udhëheqësit formohen nga vendi ku kanë filluar: puna e tyre e parë. Ja punët që ju është dashur të bëjnë disa politikanë për të siguruar jetesën:

Justin Trudeau

Sipas një raporti të Washington Post, Kryeministri Kanadez punoi si një mësues i shkollës së mesme, instruktor snowboard, dhe trajner i kërcimit, para se të hynte në politikë. Si student në Universitetin e British Columbia përsëri në vitet ’90, ai do të shkonte në Whistler, Kanada, për t’u mësuar adoleshentëve se si të ecnin me snowbord.

Barak Obama

Ish Presidenti i SHBA-së kaloi verën e vitit 1978 duke punuar si shitës akulloresh në Honolulu, Hawaii. Duke kujtuar periudhën, ai shkroi në një postim në LinkedIn në 2016, “Puna ime e parë e verës nuk ishte saktësisht joshëse, por ajo më dha disa mësime të vlefshme. Përgjegjësia, pune e vështire. Balancimi i një pune me miqtë, familjen dhe shkollën. ”

Gerald Ford (1913-2006)

Gjatë ditëve të shkollës së mesme, Presidenti i ndjerë i SHBA-së ka pjekur në skarë burger në një restorant lokal dhe gjithashtu ndihmoi në dyqanin e pikturës së njerkut të tij për të fituar para, sipas një artikulli të CNN Money.

Ronald Reagan (1911-2004)

Para se presidenti i ndjerë të provonte suksesin e madh si aktor dhe më pas si udhëheqës Amerikan, Reagan kaloi verën e shkollës së mesme duke punuar si roje shpëtimi në plazhin e Rock River në Dixon, Illinois. Sipas CNN Money, ai shpëtoi 77 jetë gjatë mandatit të tij.

Bill Klinton

Për të ndihmuar në pagimin e faturave për kursin e tij universitar në Universitetin Georgetown, ish-presidenti i SHBA mori një punë me kohë të pjesshme si nëpunës për Komitetin e Marrëdhënieve me Jashtë të Senatit të SHBA, ku ai mori rreth 3,500 dollarë për një vit, sipas CNN Money.

Mark Rutte

Puna e parë e kryeministrit Hollandez ishte me markën globale Unilever, ku ai punoi si menaxher i burimeve njerëzore dhe mbikëqyri trajnimin e stafit dhe riorganizimet brenda vendit, siç zbulohet në profilin e tij zyrtar të qeverisë.

Joe Biden

Ish nënkryetari i SHBA kaloi vitet e tij të adoleshencës në Wilmington, Delaware, ku ai punoi si një roje shpëtimi në një pishinë lokale në 1962, sipas TIME.

Rexhep Tajip Erdogan

Presidenti turk nuk erdhi nga një sfond i pasur. Sipas Radios Publike Ndërkombëtare, kur ai ishte adoleshent, familja e tij u zhvendos në kryeqytetin e Stambollit, ku ai shiti limonadë dhe simite, një bukë lokale të veshur me fara susami.

George H.W. Bush (1924-2018)

Pasi shërbeu në Luftën e Dytë Botërore dhe më pas përfundoi studimet në Universitetin Yale, ish-presidenti i SHBA u transferua në Teksas me familjen e tij për të provuar fatin e tij në biznesin e naftës. Një nga punët e tij të para ishte ajo e një shitësi në një kompani të shpimit të naftës në pronësi të një miku të familjes.