MENU
klinika

Rreziku nga Kina

Japonia dhe SHBA fillojnë stërvitjet ushtarake

26.10.2020 - 17:30

Japonia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës filluan sot një seri ushtrimesh ajrore, detare dhe tokësore rreth Japonisë në një shfaqje të forcës përballë rritjes së aktivitetit ushtarak kinez në rajon.

“Keen Sword” është stërvitja e parë e madhe që kur Yoshihide Suga u bë kryeministri i Japonisë muajin e kaluar me një zotim për të vazhduar trajnimin ushtarak që synon t’i kundërvihet Kinës, e cila pretendon ishujt e kontrolluar nga japonezët në detin e Kinës Lindore.

“Keen Sword”, e cila mbahet çdo dy vjet, përfshin dhjetëra anije luftarake, qindra aeroplanë dhe 46.000 ushtarë, marinarë dhe marinsa nga Japonia dhe Shtetet e Bashkuara.

Deri më 5 nëntor do të përfshijë për herë të parë trajnimin kibernetik dhe të luftës elektronike.

“Situata e sigurisë rreth Japonisë është bërë gjithnjë e më e rëndë. Kjo na jep mundësinë për të demonstruar forcën e aleancës Japoni-SH.B.A.,” tha gjenerali, Koji Yamazaki, komandanti më i lartë ushtarak i Japonisë në bordin e helikopterit Kaga në ujërat në jug të Japonisë.

Anija luftarake më e madhe e Japonisë u shoqërua nga aeroplanmbajtësi amerikan USS Ronald Reagan. Kaga prej 248 metrash e cila po kthehej nga patrullat në detin e Kinës Jugore dhe Oqeanin Indian, do të rindërtohet që në vitin e ardhshëm për të mbajtur F-35.

Suga vizitoi Vietnamin dhe Indonezinë si pjesë e përpjekjeve të Japonisë për të forcuar lidhjet me aleatët kryesorë të Azisë Juglindore.

Kjo pasoi një takim në Tokio të “Quad”, një grupim joformal i Indisë, Australisë, Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara që Uashingtoni e sheh si një mbrojtje kundër rritjes së ndikimit rajonal të Kinës. Pekini e denoncoi atë si një “mini-NATO” që synon ta ndalë atë.

Japonia është ndjerë veçanërisht e shqetësuar për një rritje të aktivitetit detar kinez rreth ishujve të diskutueshëm në detin e Kinës Lindore që Tokio i pretendon si Senkaku dhe Diaoyu në Pekin.

Duke shoqëruar gjeneralin Yamazaki në Kaga, Gjeneral Lejtnant Kevin Schneider, komandanti i Forcave Amerikane të Japonisë vuri në dukje aktivitetin e fundit nga Kina që shqetësoi Uashingtonin dhe Tokion, përfshirë ligjet e reja të sigurisë në Hong Kong që kishin minuar autonominë e territorit.

Ushtria e Kinës u ndërtua në detin e Jugut në Kinë ndërsa ka patur edhe ngacmim të Tajvanit nga Kina së fundmi ndërsa ajo ka thënë se synimet në rajon janë paqësore.

Përkthyer dhe përshtatur nga: Dailynews/ F.H, konica.al 

VAZHDO TË LEXOSH MË TEPËR PËR TEMËN